Her gün 1 bardak Pancar Suyu içmenin öyle bir faydası var ki! | www.corek-otu-yagi.com

 

Pancar suyu içerisinde bulunan A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve betalainler denilen antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Böyle olunca pancar suyunun sağlık açısından sayısız faydası mevcuttur. Pancar suyunun içerdiği diğer besin maddeleri sodyum, kalsiyum, sülfür, klor, bakır, iyot, doğal şeker, bioflavonoidler ve potasyumdur. Ayrıca diyet lifi, karbonhidrat, niasin, folik asit, biotin ve magnezyum için de iyi bir kaynaktır.

Pancar suyunun kanı soğutucu etkisi bulunmaktadır. Zengin demir içeriği sayesinde de kan yapıcı etkisi mevcuttur. Kanı soğutma etkisi gösteren pancar suyunun, damarları temizlediği ve kanı temizleyici etkisi olduğu bilinmektedir.

Zengin antioksidan içeriğine sahip olan pancar suyunun, vücuttaki toksinleri attığı bilinmektedir. Dolayısıyla pancar suyu en dğal detoks suyu olarak tercih edilmektedir.

Pan car suyu içerisinde bulunan betasiyan maddesinin tümör gelişimini engellediği bilinmektedir. Pancar suyunun tüm kanser hücreleri üzerinde tedavici edici özelliği bulunuyor.

Sindirime yardımcı olan pancar suyunun kabızlığı hızlı bir şekilde azalttığı biliniyor. İçeriğindeki zengin lif yapısı sayesinde hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı oluyor.

Pancar suyu, kemikleri güçlendirerek osteoporoz yani kemik erimesine yakalanmanın önüne geçmeye yardım eder.

Saç dökülmesi potasyum ve çinko eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Vücuttaki potasyum eksikliği saç dökülmesini tetikler. Pancar suyu, iyi bir potasyum kaynağı olduğu için saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca saçların çabuk uzamasına da yardım eder.

ZAYIFLATAN PANCAR DETOKSU

İçerisinde bolca lif ve mineral barındıran pancar suyu sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Ancak pancar suyunun yağ yakıcı ve zayıflatıcı etkisinden faydalanmak için her gün düzenli olarak tüketmek gerekmektedir.

KIRMIZI PANCAR NASIL TÜKETİLMELİ

Kırmızı pancar nasıl tüketilmeli sorusunun cevabı oldukça basit. Kırmızı pancarı katı meyve sıkıcağı makinesinde, kırmızı pancar turşusu olarak veya salatalara ekleyerek yiyebilirsiniz.

Ancak kırmızı pancarın en sağlıklı hali hiçbir işlem görmeden katı meyve sıkacağına atılarak suyunun tüketilmesidir. Bu şekilde tüketilen pancar suyunun sağlık açısından maksimum fayda sağladığı bilinmektedir.

Pancar sebzesinin aynı zamandan da yapraklarından da yararlanabilirsiniz. Pancarın yaprakları da en az pancar suyu kadar sağlığımıza faydalar sağlar. Hatta pancar suyu yaptığınızda pancar yapraklarını da suyunun içerisine atmanız, sağlığınıza maksimum fayda sağlayacaktır.

Pancar suyu doğal nitrat içeriyor ve bu nitrat vücudumuza girdikten sonra nitrik oksit olarak kullanılıyor.

Nitrik Oksit Faydaları

Uzun vadede, vücuttaki nitrik oksiti destekleyici ortam; vasküler sistemin yaşamsal bir parçasıdır. Endotel denen en içteki hücre tabakası, nirtik oksit sentaz enzimi tarafından tetiklendiğinde, nitrik oksit salgılar. Sonra nitrik oksit, onları açmak ve genişletmek için, arter duvarlarının iç ve düz kas hücrelerine bir sinyal yollar. Arter duvarları gevşer ve kan dolaşımı rahatlar, bu arterlerdeki kan akışını çoğaltır. Spor salonunda geçirilen ekstra zaman, kan akışına giriş yapan nitrik oksit miktarını arttırarak, bu sürece daha da yardımcı olur. Nitrik oksit, arterleri açıp birikime engel olduğundan, vücuttaki kan dolaşımını rahatlatır. Aynı zamanda, bağışıklık sisteminin tümör ve bakterilerden uzak durma becerisini destekler. Besinlerden yeterli miktarda nitrik oksit alan kişilerin, sindirim, kuvvet ve uyku alanlarında gelişmeler gösterdiğine tanık olunmuştur.

KİLO VERMEK İÇİN KIRMIZI PANCAR

Kırmızı pancar ‘Betain’ içeriğiyle karaciğer dostu ve koruyucusudur, yağ hücreleri metabolizmasına yardımcı olur. Safra kanallarındaki etkinliğiyle de kandaki yağ seviyesinin azalmasına yardımcıdır.

Daha sağlıklı bir karaciğer-safra sistemiyle etkili bir biçimde yağlar yakılacağından kilo verici etkisi görülecektir. İçerdiği lif değeriyle de kilo verme sürecinde önemlidir. Ayrıca Folat, potasyum, manganez, bakır, vitamin C, demir, magnezyum ve fosfor içeriğiyle süper bir besindir.

Yurt dışında Pancar suyu kullanılan gıda takviye ve performans ürünleri önemli bir pazar oluşturmuş durumdadır.Ülkemizde de bazı firmalar soğuk pres sıkımla günlük içime hazır halde sunmaktadır.

Eğer sizde günde sadece 1 bardak pancar suyu içerseniz hem daha sağlıklı bir bedene kavuşabilir hem de gününüzü daha performanslı hale gelebilirsiniz.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*