Ramazan ve Bedenimize Etkileri | www.corek-otu-yagi.com

 

✔ Açlık durumunda vücud karaciğer ve kaslarda depo ettiği karbonhidratları ve yağları enerji kaynağı olarak kullanır.

✔ İçtiğimiz suyun fazlası normal sağlıklı bir insanda depolanmadığı için böbreklerimiz de idrar miktarını azaltarak yani idrarı konsantre ederek açlığa adapte olur. Böylece ramazan moduna sokar kendini. Bu nedenle susuzluğa daha kolay adapte oluruz.

✔ Mevsime ve açlığın süresine bağlı olarak; bazen vücudda su azlığı gelişebilir ve bu da başağrısı, yorgunluk ve konsantrasyon düşüklüğü yapabilir. Fakat çalışmalar; bunun vücuda zararı olmadığını göstermiş.

✔ Bunu önlemek amacıyla iftarı açtıktan sonra bol sıvı alımı önemli!

✔ Gün boyunca çay ve kahve gibi kafeinli içecekler tüketenler için, hızlıca kafein eksikliği baş ağrısı ve yorgunluğa da yol açabilir. Ramazan boyunca bunların azaltılması da kafein bağımlılığını çözümlemek adına bedeninize iyi gelebilir.

(Kaynak: British Nutrition Council)

✔ İntermmitant fasting diye şimdilerde popüler bir diyet biçimi var duymuşsunuzdur…Günde iki öğün yemek ve öğün aralığını 8 ve 16 saat tutmak gibi..Aslında yaptığımız bu bizimde ramazanda bi nevi. 💕Bedenimizi dinlendirmek, yenilenmesi için süre vermek.

Ramazanınız güzelliklerle dolsun, bedeniniz, ruhunuz ve kalbiniz bu aydan nasiplensin! Bu ay hepimiz için arınma ayı olsun! .

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*