Tere Bitkisinin Faydaları | www.corek-otu-yagi.com

 

DEMİR EKSİKLİĞİNE İYİ GELİYOR

Demir eksikliği birçoğumuzun başına gelebilir. Demir eksikliğinde daha çabuk yorulur ve kendimizi daha halsiz hissederiz. Demir eksikliği vücudumuzun hastalıklara karşı direncinin azalmasına sebep olur. Yeterince demir içeren besinler tüketmediğimiz zaman çeşitli rahatsızlıklara da davetiye çıkarırız.

Ancak tere otundaki demir bizim ihtiyacımızı büyük ölçüde karşılayacaktır. Demir vitamini açısından zengin olan tere otundan günde 1-4 dal tüketerek vücudunuza demir takviyesi yapabilirsiniz.

SİGARANIN OLUŞTURDUĞU TAHRİBATI GİDERMENİZE YARDIMCI OLUR

Tere otu aynı zamanda iyi ciğerlerimizin dostudur. Karaciğer ve akciğerdeki tahribatları tere otu ile düzeltmeniz ve iyileştirmeniz mümkündür.

Özellikle sigara kullananlar için tere otu tüketimi son derece önemlidir. Çünkü sigaradaki yabancı ve zararlı maddelerin bir kısmı sigara izmariti tarafından emilirken bir kısmını temizlemek de akciğerlilerimize doğru yola çıkıyor.

Akciğerlerde temizlenmeye devam eden sigara dumanı zamanla akciğerleri kirletiyor. Ancak ne yazık ki akciğerlerimizi bir izmarit gibi çöpe atamıyoruz.

Sigarayı bırakmak istiyor ancak bırakamıyorsanız bu durumda sigaranın oluşturduğu tahribatı giderecek olan tere otunu tüketmeniz sağlığınız açısından önemlidir. Çünkü tere otu bilinen en iyi toksin atıcılardandır.

KANSER OLUŞUMUNU ÖNLÜYOR

Kanser hiçbirimizin istemediği ölümcül olabilen hastalıklardan birisidir. Hastalık birçok sebepten dolayı oluşabilir. Ancak tere otundaki bazı kimyasalların kanser oluşumunu önlediği araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Yapılan araştırmalarda tere otundaki kimyasalın beyin ile hücreler arasındaki kanser iletişim sinyallerini keserek tümörde küçülme hatta yok olma sağladığını ortaya koymuştur.

Sadece kanser hastaları değil aynı zamanda hastalıktan korunmak isteyenlerin de günde veya ayda 3-4 Gün boyunca 1-3 tutam tere otu tüketmeleri önerilmektedir.

İYİ BİR İDRAR SÖKTÜRÜCÜDÜR

Tere otu iyi bir idrar söktürücüdür. Özellikle idrar yolları enfeksiyonlarında tüketilmesi gerekmektedir.

Sağlımıza olan faydalarının tartışılmaz hale geldiği tere otu böbreklerin çalışma sistemini düzenleyerek idrar yollarındaki çeşitli hastalıkları da tedavi etmektedir.

Kullanıma bağlı olarak ilk günlerde idrarda yanma hissedilebilir. Bu belirtiler hastalıklarınızın giderilmeye başladığına işarettir. Tere otunu düzenli tükettiğiniz takdirde idrar yollarındaki hastalıklarınıza şifa olacaktır.

SÜTÜN AZALMASINA NEDEN OLAN BİRÇOK HASTALIĞI TEDAVİ EDER

Birçok kadının ortak endişesi sütün az olmasıdır. Anne sütünün çocuk üzerindeki faydasını ve önemini düşündüğümüzde bu endişeye hak vermemek mümkün değildir. Tere otunu düzenli tüketen kadınların sütünde artış gözlemlenmiştir.

Tere otu düzenli kullanıldığında sütün azalmasına sebebiyet veren birçok hastalığı da tedavi edici özelliğe sahiptir.

Kadından erkeğe, çocuktan yaşlıya kadar bütün bir ailenin sağlığına hitap eden tere otu;

Ciğerleri temizliyor,

Nefesi açıyor,

Kolesterolü düzenliyor,

Kanı temizliyor,

İdrar yolları ve bağırsak sorunlarını düzeltiyor,

Öksürük ve uykusuzluk gibi temel hastalıkların gelişimini önlüyor.

TERENİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Özellikle yaşlılarda tere otu kan basıncını düşürürken solunumu güçlendiriyor. Damarların genişlemesine yardımcı olup, damar sertliğine karşı savaşıyor.

Tere otu sayesinde solunumu güçlendirebilirsiniz. Demir eksikliklerinin sebep olduğu hastalıklara da tere otu ile elveda diyebilirsiniz.

Tere otu bir bitki değil bir şifa kapsülüdür. Bu nedenle her evde tüketilmesi gereken başlıca bitkiler arasında yer alıyor.

Günlük hayatta çok kullandığımız ve özelikle de yemeklerin yanında kullandığımız bir diğer besin maddesi ise teredir.

İçeriğindeki vitaminlerin yanı sıra vücutta özelikle de kas oluşumunu hızlandıran tere daha bir çok bilmediğimiz faydası ile sofralarımızı süslemektedir.

Hemen hemen her kış akşamı salatalarınızda kullandığımız balığın yanına meze olarak kullandığımız tere özelikle de kadın hastalıklarında bizlere çok büyük bir yarar sağlamaktadır.

İçindeki minareler ile de özelikle kadınların adet döngülerinin düzenlenmesinde ve ağrısız bir adet dönemi geçirmenize yardımcı olmaktadır.

Terenin bunun yanı sıra bebek emziren anne adayların da süt artışına ve sağlıklı bir emzirme dönemi geçirmelerine yardımcı olmaktadır. Terenin ayrıca sindirim sistemi için de bir çok faydası bulunmaktadır.

Tere belki de kan arındırma özelliğinden dolayı sindirim sistemini hızlandırır ve iştah açıcı özeliğe sahip olmasını sağlamaktadır.

Ayrıca tere tohumun çiğnenerek tüketilmesi durumun da solunum yollarının açılmasına ve nezle gibi hastalıkların gecikmesine neden olmaktadır. Özellikle çocuklarda solunum güçlüğü sık karşılaşılmakta olan bir durumdur.

Tere, turp grubundandır. Bakla yemeği yapıldığında üzerine konulan veya cacığın içerisine, dolmaya konulan dereotu ile karıştırılmamalıdır. Tere otunu satın alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken nokta, taze olması ve kesinlikle de sararmamış olmasıdır. Yaprakları sararmış olan tere zehirli maddeler içermektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*