12 bin yıllık Dipsiz Göl ‘çamur göl’ oldu!


Taşköprü Yaylası’ndaki Dipsiz Göl’de ‘define’ söylentisi üzerine iki kişi kazı için başvuruda bulundu. Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün olumlu görüşleri üzerine Gümüşhane Müze Müdürlüğü’nce ilgili kişilere define arama ruhsatı verildi.

Bölgede, 6 Kasım 2019’da jandarma yetkililerinin eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı iş makineleri ile kazıldı. Jandarma ekipleri, kazı alanına kimsenin yaklaşmasına izin vermedi. Kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl’de dört gün sürdürülen kazı çalışmaları define bulunamayınca sonlandırıldı.

Define arayanlar yüzünden Gümüşhane’deki Dipsiz Göl bu hale gelmişti.

TAŞ VE TORAK YIĞINI HALİNE GELDİ

Buzul Çağı’ndan kalma, 12 bin yıllık Dipsiz Göl’de tamamlanan kazı çalışmalarının ardından ekipler alandan ayrıldı. Yol seviyesi ile birleştirilen göl alanı, taş ve toprak yığını haline döndü.

Kazı sonrası toprak doldurularak kapatılan Dipsiz Göl’ün eski haline döndürülmesi için çalışma başlatıldı. 4 maddelik eylem planı kapsamında göl için alana dökülen, dayanıksız toprak çıkarıldı. Yerine ise suya dayanıklı kireçli ve killi toprak döküldü.

ESKİ GÖRÜNTÜSÜ YOK

Silindirle tabanı hazırlanan göl alanına, yandaki dereden boru hatlarıyla doğal kaynak suyu verildi. Göl çevresinin flora ve endemik türlerinin korunmasına yönelik de çalışma gerçekleştirildi. Göle yakındaki doğal kaynaktan su verildi.

1 ay boyunca su verilen göl doldu, su tutmaya başladı ancak berraklığına kavuşamadı. Çamurlu haliyle göl, eski dokusundan uzak görünüme büründü.

“DİPSİZ GÖL ARTIK ÖLDÜ”

Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, “Doğal yapıyı yapay olarak yapmak mümkün değil çünkü göldeki koşullar kısa zaman içinde değil uzun jeolojik dönemde gelişmiş yapılardı. Göl suyunun eski özellikte olmadığını görüyoruz. Gölü besleyen sular yer altı ve yer üstü drenajı kazı nedeni ile tahrip edildi. Dipsiz Göl artık ölmüştür. Bu hatadan ders çıkarılmalı. Bölgemizde bu göl gibi çok daha güzel ve büyük göllerimiz var. Bu gölleri korumamız lazım” dedi. (DHA)

İlginizi ÇekebilirDipsiz Göl ve Eğri Göl yapılaşma tehdidi altındaDipsiz Göl ve Eğri Göl yapılaşma tehdidi altındaİlginizi Çekebilirİkinci Dipsiz Göl faciası engellendiİkinci Dipsiz Göl faciası engellendiİlginizi ÇekebilirDipsiz Göl'ün kurutulmasında Danıştay, valinin soruşturulmasına izin verdiDipsiz Göl’ün kurutulmasında Danıştay, valinin soruşturulmasına izin verdi

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*