2 doz aşıdan sonra koronavirüs geçirdiğinizi bu 4 belirtiyle anlayabilirsiniz!


Dünya genelinde koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken, aşılama çalışmaları da hızlandı. Aşıyla ilgili peş peşe açıklamalar geliyor. İngiltere’de aşı olanlar için önemli bir uyarı yapıldı. Uzmanlar aşı olanlarda 4 belirtiye dikkat çekti. 2 doz aşıdan sonra koronavirüsü geçirdiğinizi bu belirtilerle anlayabilirsiniz. İşte bu 4 belirti…

ZOE Covid Semptom çalışması kapsamında virüse yakalananların ana belirtilerden farklı semptomlar bildirdiği belirtildi. Çoğu durumda aşılanan kişilerin koronavirüs ile mevsimsel soğuk algınlığını ayırt edemediğinin altını çizen uzmanlara göre çift aşı olup virüse yakalananların gösterdiği en yaygın belirtiler ortaya çıktı.

Salgının başlangıcından bu yana, koronavirüse yakalanmış olabileceğinizin ana işaretleri yüksek ateş, sürekli öksürük ve koku veya tat alma duyunuzda bir kayıp veya değişiklik olmasıydı. Ancak ikinci doz aşı sonrası koronavirüs belirtilerinde başka semptomlar da yaşanabileceğinin altı çizildi.

4 BELİRTİYE DİKKAT!

Buna göre 4 ana semptom belirlendi. İkinci doz aşıyı olanlar çoğunlukla baş ağrısı, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı belirtileri gösteriyor.

AŞI OLANLARDA HAPŞIRMA BELİRTİSİ GÖSTERİYOR

Araştırmaya katılan uzmanlar, aşı olan kişilerin virüse yakalansa dahi hastalığı hafif geçirdiklerini ancak daha önceki COVID belirtilerinden farklı semptomlar bildirdiklerini söylediler. Aşı olan kişiler olmayanlara göre daha çok hapşırma belirtisi gösteriyor. Tabii, her hapşıran kişi virüs geçirmeyeceği gibi bunu anlayabilmenin yolu test yaptırmaktan geçiyor.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*