ABD’deki faciada ölü sayısı 54’e yükseldi… Kurtarma çalışmaları durduruldu


ABD’nin Florida eyaletinde 24 Haziran’da 12 katlı binanın kısmen çökmesinin ardından yürütülen arama-kurtarma çalışmalarında bilanço ağırlaşıyor. Ekiplerin 8 kişinin daha cansız bedenine ulaşmasıyla hayatını kaybedenlerin sayısı 54’e yükseldi. Miami-Dade Belediye Başkanı Daniella Levine Cava, hayatını kaybeden 54 kişiden 33’ünün kimliğinin belirlendiğini söyledi.

Cava, 86 kişinin ise hala kayıp olduğunu belirterek, arama-kurtarma çalışmalarında 14’üncü günün geride kaldığını, bundan sonra enkazda canlı insan bulma ihtimali olmadığını ifade etti. Çalışmaları arama-kurtarma yerine arama-enkaz kaldırma şeklinde değiştireceklerini belirten Cava, “Bu noktada arama kurtarma çalışmalarındaki tüm seçenekleri gerçekten tükettik” dedi.

Kurtarma çalışmalarının durdurulması kararının zor da olsa alındığını ifade eden Cava, “Yapabileceğimiz hiçbir şey, kaybolanları geri getiremez” İfadelerini kullandı. Öte yandan yetkililer, hala kayıp durumda olan 86 kişiden bazılarının çökme sırasında binada olmayabileceği veya 2 kez sayılma ihtimalleri olduğunu belirtti.

‘SAĞ ÇIKACAK BOŞLUK YOK’

Miami-Dade İtfaiye Şefi Yardımcısı Raide Jadallah dün kurbanların aile üyelerine verdiği özel bir brifingde, çökme sırasında binada bulunan bir kişinin enkazın altında hala hayatta olma ihtimalinin “sıfır” olduğunu söylemişti. Jadallah, binanın aşağı doğru çökmesi sonucu katların iç içe geçtiğini ve bir insanın sağ çıkabileceği neredeyse hiçbir boşluk olmadığını da ifade etmişti.

İlginizi ÇekebilirABD'de çöken binadaki çatlaklar 36 saat önce görüntülenmiş: Göz göre göre faciaABD’de çöken binadaki çatlaklar 36 saat önce görüntülenmiş: Göz göre göre facia

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*