Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nan ‘Elmalı davası’ açıklaması


Antalya”nın Finike ilçesinde, kız çocuğu G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G.’nin (10), cinsel istismara uğramasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A.’nın yargılandıkları Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nce tahliye edilmeleri infial uyandırdı. Sosyal medyada binlerce kişi #elmalıdavası etiketi altında tepkilerini dile getirdi.

Tepkilerin artması üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları, cinsel istismara ilişkin yürütülen soruşturmada tahliye edilen anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A.’nın tekrar tutuklanması talebini yineledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Antalya’nın Finike ilçesinde, 6 Mayıs 2020’de kız çocuğu G.E.G. ile ağabeyi İ.E.G.’nin istismara uğradığı şüphesinin ardından konunun kolluk güçlerine intikal ettirildiği belirtildi.

Açıklamada ilk görüşmenin Çocuk İzlem Merkezi’nde yapılmasından sonra çocuklara psikososyal destek verilmeye başlandığı vurgulandı.

Açıklamada Yargılama sürecinin başlaması ile birlikte Bakanlığımız davaya müdahil olmuştur. 16.10.2020 tarihinde gerçekleştirilen ilk duruşmada anne ve üvey baba tutuklanmıştır. 05.01.2021 tarihinde gerçekleştirilen üçüncü duruşmada sanıkların tahliyesine karar verilmiş, Bakanlığımız avukatları karara itiraz etmiştir. 05.03.2021 tarihinde gerçekleştirilen duruşmada Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebinde bulunmuştur. 21.05.2021 tarihindeki duruşmada ise Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebini yinelemiştir. Bu travmatik süreçte çocuklarımızı ihtiyaç duydukları sosyal hizmet modellerimiz ile desteklemeye devam ediyoruz. Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek Bakanlığımızca yakın takibimizi sürdüreceğiz.” denildi.

Olay geçen yıl haziran ayında savcılığa giden babaannenin 6 ve 9 yaşında olan iki torununun cinsel istismara uğradığı ihbarı sonrası ortaya çıktı. Eski gelini Merve A. ve eşi Rahmi A. ile gelininin erkek arkadaşlarından şikayetçi oldu.

Koruma altına alınan iki çocuk üvey babası Rahmi A. ile iki kişinin kendilerine istismarda bulunduğunu anlattı. Çocukların cinsel istismara uğradığı adli tıp raporuyla kanıtlandı.

Küçük kız ve ağabeyi istismarı deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalışmış, soruşturma dosyasına giren bu resimler, sosyal medyada birçok kişi tarafından da paylaşıldı.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*