Aksaray’da 2 yaşındaki çocuğu, Heimlich manevrası kurtardı


Lokantada boğazında ekmek kalan çocuğa, lokanta sahibi müdahale etti. Heimlich manevrası ile çocuğun nefes alması sağlandı.

Aksaray’da 2 yaşındaki çocuğu, Heimlich manevrası kurtardı

Aksaray’da, Muhsin Çelebi Mahallesi Ankara Caddesi üzerinde bulunan bir lokantada, annesinin yedirdiği yemeği yutmaya çalışan 2 yaşındaki Mina Ü., bir anda fenalaştı.

Müşterisinin hemen arka masasında hesap işlemi yapan lokanta sahibi Murat Altındal (30), durumu fark etti.

2 yaşındaki çocuğu annesinin elinden alan lokanta sahibi, Heimlich manevrası yöntemiyle çocuğa müdahale etti.

Boğazına takılan ekmeğin çıkması ile 2 yaşındaki çocuk rahat bir nefes aldı. Yaşanan anlar, iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

“KENDİ ÇOCUĞUMUZDAN DA TECRÜBEMİZ VARDI”

Murat Altındal olaya ilişkin yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Günlük hesap işlerimizi yapıyorduk. Bir anda bebeğin annesinin çığlık sesini duydum. Ani müdahalede bulunduk. Bu konuda kendi çocuğumuzdan da tecrübemiz vardı.

Aksaray’da 2 yaşındaki çocuğu, Heimlich manevrası kurtardı  #1

Bir de aldığımız ilk yardım eğitimleri sayesinde kısa sürede zaten sıkıntıyı giderdik. Annesi sanırım ekmek vermiş yemesi için. O da küçük çocuklarda geneldir boğazına durmuş. Ani bir müdahalede bulunduk. Şükür çocuğumuzda sağlığına kavuştu.”

Aksaray’da 2 yaşındaki çocuğu, Heimlich manevrası kurtardı  #2

“BİR HAYATI KURTARMIŞ OLDU”

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Erkan Öztürk ise, “Ben vatandaşımızı tebrik etmek istiyorum. Gerçekten aldığı tıbbi eğitiminde sayesinde bir hayatı kurtarmış oldu. Gerçekten özverili davranmış. O yüzden kendisini çok tebrik ediyorum.

Aksaray’da 2 yaşındaki çocuğu, Heimlich manevrası kurtardı  #3

HEIMLICH MANEVRASI

Heimlich manevrası 1974 yılında ABD’li Doktor Henry Heimlich tarafından bulunmuş bir manevra, adını da kendisi koymuş zaten. Özellikle boğaza yabancı cisim, soluk borusuna yabancı cisim kaçma durumlarında uygulanan bir manevradır. Yapılan şey çocuk ve yetişkin gurupta farklı olabilir. Burada yapılan manevra çocuk gurubunda yapılmış bir manevra.

Aksaray’da 2 yaşındaki çocuğu, Heimlich manevrası kurtardı  #4

Çocuklarda hafif oldukları için ters çevirip yapabiliyorsunuz, biraz da ayaklardan kaldırıp yapabiliyorsunuz bu manevrayı. Ama yetişkin bir hastana yapılacak manevra karın boşluğu ile göğüs kafesi boşluğu arasına elinizi yumruk yapıp şu şekilde üzerinden yukarı doğru bastıracak şekilde, göğüs kafesine bastıracak şekilde 5 kez manevra yapma şeklindedir.

Aksaray’da 2 yaşındaki çocuğu, Heimlich manevrası kurtardı VİDEO

Bu manevra hastanın arkasına geçilerek yapılır. Bu şekilde uygulanan basınç sayesinde soluk borusuna kaçan yabancı cismin dışarıya doğru atılması sağlanıyor. 5 kez yaptıktan sonra hastanın 2 kürek kemiği arasına yine 5 kez sıkı bir şekilde vurulur.

Eğer hasta nefes almaya başladıysa bu manevra bırakılır. Ama hasta hala nefes almıyorsa ve tıkalıysa veya morarmaya başladıysa bu manevra tekrarlanabilir. Ama hala nefes almıyorsa 112’yi aramamız gerekiyor.

“HAYAT KURTARICI BİR ŞEY”

Çocuklarda bu hafif oldukları için biraz daha ters çevirip aynı manevrayı yüzü yere bakacak şekilde yapabiliyorsunuz. Hayat kurtarıcı bir şey. Özellikle yabancı cisim kaçtığında.

Aksaray’da 2 yaşındaki çocuğu, Heimlich manevrası kurtardı  #5

Soluk borusu tıkandığında 3-4 dakika arasında nefes alış süresi var. 4 dakikadan sonra gerçekten hastanın hayatını kaybetmesi söz konusu. Eğer bu süre içerisinde bu manevrayı yapabilirseniz hastanın tekrar hayatını kurtarabiliyorsunuz.” sözlerini kaydetti.

Aksaray’da 2 yaşındaki çocuğu, Heimlich manevrası kurtardı  #6

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*