Android uygulamalarının dosya formatı değişiyor: APK yerine AAB’ye geçiliyor


Arama devi Google, Android uygulama ve oyunlarının dosya formatında değişikliğe gidileceğini geliştiricilere bildirdi. Şirket yayınladığı blog yazısında, Ağustos ayından itibaren AAB (Android App Bundle) formatının Google Play’deki uygulamalar için yeni standart olacağını duyurdu.

AAB formatı 2018 yılında tanıtılmış ve uygulama geliştiricileri kademeli olarak bu formata geçiş yapmaya başlamıştı. Yeni dosya biçimi hem oyun ve uygulama geliştiricileri, hem de tüm bunları resmi dijital mağazadan indirecek son kullanıcılar için birçok avantajı beraberinde getirecek.

AAB ne gibi avantajlara sahip?

Şirket Google Play’den Android App Bundle formatında indirilen bir uygulamanın akıllı telefonun yapılandırmasını, sistem dilini ve diğer parametreleri dikkate aldığını belirtti. Bu sayede indirilen uygulama akıllı telefonda daha az yer kaplayacak, çünkü uygulamanın ek dil paketleri indirmesine vb. gerek kalmayacak.

Google bir AAB uygulamasının APK’dan ortalama olarak %15-20 daha az yer kapladığını söylüyor. Ek olarak, yeni formatta uygulamaların daha hızlı yüklendiğine yönelik bilgiler var ancak bu ifadeye ilişkin henüz kesin bir istatistik mevcut değil. Yeni politika şu an için sadece Google Play’de yayınlanacak yeni uygulamalar için geçerli olacak.

Yorum Yaz

Paylaş

Abone ol


Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:

DH Android Uygulamasını İndir
DH iOS Uygulamasını İndir

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*