Anket: Elon Musk’ın Yorumları Bitcoin Yatırımcılarının BTC Konusundaki Görüşlerini Değiştirdi


  • Bir ankete göre Musk’ın tweetleri, bazı yatırımcıların Bitcoin’in çevresel kaygıları hakkındaki görüşlerini değiştirdi.
  • Katılımcıların yüzde 49’u “Bitcoin’in çevreye zararlı olmasının” bir yatırımcı olarak kendileri için bir endişe kaynağı olduğunu söyledi.

Yeni bir ankete göre, ABD’li yatırımcıların hemen hemen yarısı Bitcoin’in çevreye verdiği zarardan endişe duyuyor ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın konuyla ilgili tweet’lerinin ardından Bitcoin’in çevreye zararı hakkında ikna oldukları bildiriliyor.

Web sitesinde yayınlanan sonuçların bir özetine göre, Investing.com araştırmasına katılan 1.103 katılımcının yüzde 49’u “bitcoin’in çevre dostu olmamasının” bir yatırımcı olarak kendileri için bir sorun olduğunu iddia etti ve bunların yaklaşık üçte biri, Bitcoin madenciliğinin çevre için ne kadar kötü olduğunu Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Twitter’da coin’in karbon ayak izini eleştirdikten sonra öğrendiklerini belirtti.

Çalışma, Musk’ın Mayıs ayında Tesla’nın elektrikli araçları için ödeme olarak kripto para birimini kabul etme politikasından vazgeçmesi ve coin ile endişelerini tweetlemesinden sonra bazı yatırımcıların Bitcoin hakkındaki görüşlerinin ne kadar çarpıcı biçimde değiştiğine dair bazı kanıtlar sunuyor.

CoinMarketCap Bitcoin Fiyat Endeksi’ne göre, dünyanın en büyük kripto para birimi o zamandan beri yaklaşık %40 fiyat kaybı yaşadı. Ark Investments CEO’su Cathie Wood, 16 Haziran’da Robin Hood Yatırımcılar Konferansı’nda, düşüşün, yatırımcıların kripto para birimlerini işlemek için gereken elektriğin boyutu hakkındaki farkındalıklarının artmasından kaynaklandığını belirtti.

Investing.com’un anketine katılan yatırımcıların yaklaşık yüzde 70’i daha “yeşil” bir kripto para birimini tercih edeceklerini söylerken, bunların yüzde 36’sı Musk’ın konuyla ilgili yorumlarından önce Bitcoin’in çevresel etkileri olduğundan bile habersizdi.

Investing.com’a göre, ankete katılanların yüzde 30’u geçen ay Bitcoin’lerini sattı ve bunların beşte biri bu kararı Musk’ın çevre hakkındaki yorumlarına bağlıyor.

Özete göre, Musk’ın kripto para birimiyle ilgili tweet’leri anket katılımcılarının yüzde 33’ü tarafından “sinir bozucu”, yüzde 22’si “haksız” ve yüzde 27’si tarafından “eğlenceli” olarak tanımlandı.

Investing.com analisti Jesse Cohen, “Kripto topluluğunun kralı olarak karşılanıp taç giydikten sonra, Elon Musk kısa süre önce kendisine yeni düşmanlar edindi” dedi ve ekledi:

“Fiyatı çoğunlukla psikolojik duyarlılık ve momentum tarafından belirlenen bir varlık için, Bitcoin’in toparlanması zor olabilir.”

Katılımcılara Musk’ın “kripto para birimi değerlerini manipüle etmesinin bu yatırım hakkındaki görüşlerini değiştirip değiştirmediği” sorulduğunda, yüzde 51’i milyarderin “çok fazla güce” sahip olduğunu belirtirken, yüzde 24’ü milyarderin “çok fazla etkisi” olduğuna inanmadıklarını söyledi.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*