Askeri Ceza Kanunu teklifi Meclis’te kabul edilerek yasalaştı


Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları hakkında soruşturma açmak için Cumhurbaşkanının izni gerekecek. Subay ve astsubayların şüpheli sıfatıyla ifadesi bizzat Cumhuriyet Savcısı tarafından alınacak.

Askeri Ceza Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Yasayla, Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanları hakkında askeri suçlardan dolayı soruşturmanın başlatılabilmesi Cumhurbaşkanı’nın izni ile mümkün olabilecek. Soruşturma Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından yapılacak, yargılama Yüce Divan’da olacak.

General ve amiraller hakkındaki soruşturma izni ise Milli Savunma Bakanı tarafından verilecek.

Yüksek Askeri Şura’nın terfi işlemleri ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayırma işlemleri haricindeki tüm ilişik kesme kararlarına karşı yargı yolu açık olacak.

Düzenlemeyle, askerler suç üstü ya da gecikmesinde sakınca bulunan hallerde amiri, nöbetçi devriye, askeri inzibat ve kolluk görevlisi tarafından yakalanabilecek.

Subay ve astsubayların şüpheli sıfatıyla ifadesi bizzat cumhuriyet savcısı tarafından alınacak.

Askerlerin işledikleri askeri suçların soruşturulması izne tabi olacak. Ancak ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçüstü hallerinde soruşturma genel hükümlere göre yürütülecek.Uluslararası anlaşmalar gereğince yabancı asker kişilerin askeri suçları hakkında soruşturma izni Milli Savunma Bakanı tarafından verilecek. Bunlar hakkında altıncı ve yedinci fıkra hükümleri uygulanmayacak. Milli Savunma Bakanı, general ve amiraller hariç subay veya astsubaylara ilişkin soruşturma izni verme yetkisini, Personel Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu bakan yardımcısına devredebilecek. Askeri öğrenciler ile erbaş ve erler haklarında verilen disiplin cezaları ile subay, astsubay, uzman erbaş ile sözleşmeli erbaş ve erler hakkında verilen uyarma, kınama ve hizmetin kısmi süreli devam cezaları hariç disiplin cezalarına iptal davası açabilecekler.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*