Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Bitcoin (BTC) Hakkında Konuştu


Bitcoin, kendisini eleştirenler tarafından pek çok hoş olmayan şey ile anıldı. Ancak Avrupa Merkez Bankası’nın yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta’nın ifadesi en akılda kalıcı olan olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Panetta Financial Times ile gerçekleştirdiği yakın tarihli bir röportajda, lider kripto para birimini “çok tehlikeli bir hayvan” olarak nitelendirdi.

Ünlü İtalyan ekonomist, Bitcoin‘in esas olarak suçlular tarafından kullanıldığını söyledi ve Tesla’nın Mayıs ayındaki U dönüşünden sonra önemli bir konu haline gelen muazzam enerji tüketimine dikkat çekti.

Gizlilik Sorunları

Panetta, dijital euronun diğer kripto para birimlerinin Avrupa Birliği’nin parasal egemenliğine yönelik tehditleri savuşturabileceğini iddia ediyor.

Ayrıca, merkez bankalarının özel şirketlere kıyasla daha fazla iş birliği çağrısı yaparken mahremiyeti daha iyi koruyabileceğinden emin:

“Kullanıcıların verilerini depolamak, yönetmek veya bunlardan para kazanmak konusunda hiçbir ticari çıkarımız yoktur.”

AB’nin merkez bankası dijital para birimi, insanların kimliklerini ödeme verilerinden ayırabilecek. Ancak CBDC, yalnızca küçük ödemeler için anonimlik sunabilecek:

“Çok küçük miktarlar için gerçekten anonim ödemelere izin verebiliriz, ancak genel olarak gizlilik ve mahremiyet, anonimlikten farklıdır.”

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*