Bakan Pakdemirli Marmaris’teki orman yangınıyla ilgili iddialara cevap verdi: Allah onları bildiği gibi yapsın


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınının kontrol altına alındığını açıkladı. Pakdemirli, Bakanlığın Yangın Yönetim Merkezi’nde, Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler mevkisinde çıkan yangına ilişkin bilgi verdi.

Bakan Pakdemirli 'otel yapılacak' iddialarına sert çıktı: Allah onları bildiği gibi yapsın

OYNAT 00:57

Bakan Pakdemirli ‘otel yapılacak’ iddialarına sert çıktı: Allah onları bildiği gibi yapsın

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Marmaris’teki orman yangınına ilişkin açıklama yaptı. Ankara’daki Yangın Yönetim Merkezinde konuşan Pakdemirli, ‘Sadece iktidar karşıtlığı için bir takım söylemler var. Sosyal medyadan ağaçlar yıkılıp otel yapılacak söylemleri var. Bunları söyleyenleri bir şehidimiz olduğu bu günde Allah’a havale ediyorum. Allah onları bildiği gibi yapsın.

İlk fırsatta buralara biz tekrar dikim yapacağız. Anayasa’nın 169. maddesi zaten orman alanlarının küçültülemeyeceğini, daraltılamayacağını beyan ediyor. Kimsenin endişesi olmasın. Orman teşkilatımız her zaman olduğu gibi bugün de yarında kendilerini ve vücutlarını siper edecekler.’ ifadelerini kullandı.

Yangında bir personelin şehit olduğunu belirten Pakdemirli, “Maalesef Marmaris yangınından üzücü bir haber aldık. Bir şehidimiz var. Görkem Hasdemir kardeşimiz, 35 yaşlarında. Görkem kardeşimizle beraber bugüne kadar 119 orman şehidi vermiş olduk.” dedi.

Pakdemirli, yangının kontrolden çıkmaya çok müsait olduğuna dikkati çekerek, hava sıcaklığının 35 derece, nemin yüzde 20’nin altına düştüğü, saatte 35 kilometre rüzgarın olduğu ve yerleşim yerlerine yakın olan hassas bir yangınla mücadele edildiğini söyledi.

Yangının saat 10.30 sularında tespitinin yapılıp saat 10.40 gibi ilk müdahalede bulunulduğunu aktaran Pakdemirli, şunları kaydetti:

  • “Toplamda 10 helikopter, 7 ilk müdahale aracı, 78 arazöz, 6 dozerle yangına müdahale edildi. 328 personelimiz görev yaptı ve şu an itibarıyla yangını kontrol altına almış durumdayız. Tekrar Alo 177 hattını bu sıcak yaz günlerinde vatandaşlarımıza da hatırlatmış olalım. Bu arada sınırlarımız dışında bir yangın daha tespit ettik. İHA’larımız az evvel Yayladağı’nın kuzeyinde bir yangın olduğunu tespit ettiler. Bununla ilgili gerekli mercilere bilgiyi verdik.”
Marmaris’teki orman yangını kontrol altına alındı

GÜNDEM

Marmaris’teki orman yangını kontrol altına alındı

“İlk fırsatta buralara tekrar dikim yapacağız”

Bakan Pakdemirli, yangının ardından dile getirilen bazı iddialara da yanıt vererek, şu değerlendirmede bulundu:

  • “Her yangında olduğu gibi bu yangında da çeşitli spekülasyonlar, sadece iktidar karşıtlığı için birtakım söylemler dile getiriliyor. Sosyal medyadan, Twitter’dan ve diğer taraflardan olsun ‘Buraya otel yapılacak’ gibi söylemler var. Bunları söyleyenlerin hepsini bir şehidimizin olduğu bugün Allah’a havale ediyorum. Allah onları bildiği gibi yapsın. İlk fırsatta biz buralara tekrar dikim yapacağız. Anayasanın 169’uncu maddesi zaten orman alanlarının küçültülemeyeceğini söylüyor. Bu konuda vatandaşlarımızın hiçbir şekilde endişesi olmasın. Orman teşkilatımız her zaman olduğu gibi bugün de yarın da bir ağaç daha az yansın diye kendilerini ve vücutlarını siper etmeye devam edecekler. Arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, teşkilatımıza başsağlığı diliyorum.”

Marmaris’teki yangından acı haber: Bir personel şehit oldu

GÜNDEM

Marmaris’teki yangından acı haber: Bir personel şehit oldu

Marmaris'te yangın paniği: Turistler korku dolu bakışlarla izledi

FOTOĞRAF 19

Title

Marmaris ile İçmeler kara yolu üzerindeki Pamucak mevkisinde orman alanında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Title

Alevler kısa sürede yayılarak etkisini artırırken, ihbar üzerine Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler karadan ve havadan yangına müdahale etti.

Title

Yangının yerleşim yerleri için bir tehdit oluşturmadığı, söndürme çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Title

Yangın, plajlardan denize girenler tarafından endişeyle izlendi.

Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title

Marmaris’te yangın paniği: Turistler korku dolu bakışlarla izledi

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Bölgeye yangın söndürme ekipleri sevk edildi. Yangını söndürme çalışmaları devam ederken, plajlardan denize girenler yangını endişeyle izledi.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*