Ben Her Gece Sarhoşum… NASA Anormal Derecede ‘Alkollü’ Bir Kuyruklu Yıldız Tespit Etti


“Bu da Wirtanen’in oluştuğu erken Güneş Sistemi’nde karbon, oksijen ve hidrojen moleküllerinin nasıl dağıldığına dair bilgi veriyor.”

Comet 46P/Wirtanen, Güneş Sistemi’nin iç kısımlarını aslında düzenli ziyaret ediyor. Kuyruklu yıldız, her 5,4 yılda bir Güneş’in etrafında dönüyor ve hatta bazen Dünya’ya o kadar yaklaşıyor ki gece gökyüzünde çıplak gözle görülebiliyor.

Bilim insanları, kuyruklu yıldızın Dünya’ya çok yaklaştığı o geçişlerden birinde fırsatı değerlendirmeye karar verdi. 2018’deki geçişte gizemli gök cismi, Keck Gözlemevi’nin yeni geliştirdiği Yakın Kızılötesi Spektrografı (NIRSPEC) aracılığıyla incelendi.

Bu cihaz, kuyruklu yıldızın koması boyunca parlayan Güneş ışığına dair veri topladı ve uzmanlar daha sonra komanın kimyasal bileşimini belirlemek için bu verileri analiz etti.

Analizler, kuyruklu yıldızın komasında şu bileşiklerin yer aldığını ortaya koydu: Asetilen, amonyak, etan, formaldehit, hidrojen siyanür (kuyruklu yıldızın yeşil parlamasına neden olan bileşik), metanol, ve su.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*