Bingöl’de 5.2 büyüklüğünde deprem! İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama


AFAD verilerine göre, Bingöl’ün Kiğı ilçesinde saat 21:28’de büyük bir deprem meydana geldi. 5.2 büyüklüğündeki deprem, yerin 15.51 kilometre derinliğinde oldu.

KANDİLLİ: 5.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE

Kandilli Rasathanesi ise depremin Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde olduğunu aktardı. Kandilli’nin verilerine göre, 5.3 büyüklüğündeki deprem yerin 4.6 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

FAHRETTİN ALTUN: TEYAKKUZDAYIZ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Bingöl’de meydana gelen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Devletimizin tüm kurumları ile teyakkuzdayız. Rabbim, ülkemizi ve milletimizi tüm afetlerden korusun” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, çevre illerde de hissedilen depremle ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Çataklı, paylaşımında “Bingöl – Kiğı’da saat 21:28’de 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. An itibariyle Bingöl, Erzurum, Erzincan, Elazığ ve Diyarbakır’dan olumsuz bir ihbar ulaşmamıştır. Ekiplerin mahallinde tarama çalışması devam ediyor” ifadelerini kullandı.

AFAD: İLÇE VE KÖYLERDE TARAMALAR SÜRÜYOR

İlk açıklamasında gelişmelerin takip edildiğini belirten AFAD, yeni açıklamasında “Geçmiş olsun Bingöl. Deprem sonrası, şu an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmış olup, ilçe ve köylerde tarama çalışmalar devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

GEÇEN YIL 6.8 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELMİŞTİ

24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’te Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.8 büyüklüğünde yerin 8.06 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem 20 saniye sürmüştü.

Deprem Adıyaman, Adana, Batman, Bingöl, Çorum, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, Osmaniye, Samsun, Sivas, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat ve Tunceli gibi birçok ilin yanı sıra Irak, İsrail Lübnan ve Suriye’de de hissedilmişti.

Resmi açıklamalara göre, depremde Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere toplam 41 kişi hayatını kaybetti, 1466 kişi yaralandı.

Deprem sonrası 6 ay boyunca büyüklükleri 0.8 ile 5.1 arasında değişen 4 bin 650 civarında artçı oldu.

Elazığ’da 50 bina yıkıldı, 308 bina ağır hasar aldı, 150 bina da orta hasarlı olarak açıklandı.

Malatya’da 155 bina yıkıldı. 1278 bina ağır hasar aldı. Diyarbakır’da ise 8 bina yıkıldı, 16 bina ağır hasar aldı.

SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve şiddetini anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem- Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi(BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DAKİKA DAKİKA SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD SON DEPREMLER

İlginizi ÇekebilirKılıçdaroğlu depremzedelerle bir araya geldi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı yaptıKılıçdaroğlu depremzedelerle bir araya geldi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrı yaptı

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*