BioNTech aşısı kol ağrısı yapar mı? Kol ağrısı kaç gün devam eder, ne iyi gelir?


Türkiye aşılama çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Vatandaşların büyük bir kısmı BioNTech aşısı yan etkilerini araştırmaya başladı bile. Ancak aşı olduktan bir süre sonra kol ağrısı olması vatandaşların merak ettiği konular arasında yerini aldı. BioNTech aşıdan sonra kol ağrısı için uzmanların açıklamaları ve tavsiyeleri haberimizde..

BioNTech aşısı kol ağrısı yapabiliyor. Aşının yan etkileri arasında olan kol ağrısı hafif yan etkiler arasında bulunduğu için tedavi gerektirmeyecek bir durum olduğu belirtiliyor. Ancak aşı olan bazı vatandaşlar, ağrının gündelik hayatı etkilediğini söylüyor.

BİONTECH AŞISI YAN ETKİLERİ

BioNTech aşısı yan etkileri arasında hafif etkilerin bulunduğu ifade ediliyor. Hemen hemen aşı yaptıran her kişide, aşı yaptırdığı bölgede hassasiyet ve ağrı görülebiliyor. Bunun dışında görülen yan etkiler şu şekilde:

  • Aşı yaptırılan yerde ağrı ve şişlik
  • Baş ağrısı
  • Yorgunluk
  • Kas ağrısı
  • Titreme
  • Eklem ağrısı
  • Ateş

Özellikle ateş yan etkisi 2. dozdan sonra görülebilmektedir. BioNTech aşısı kol ağrısı 2 gün sonra geçtiği ifade edilmektedir.

BİONTECH AŞISI KOL AĞRISI NASIL GEÇER?

BioNTech aşısı kol ağrısına neden olabiliyor. Özellikle aşının yapıldığı yerde ağrı yanında kızarıklık ya da şişkinlik görülebiliyor. Bu süreçte aşı yapılan kolu yüksekte tutmak ağrınızı hafifletecektir.

Aynı zamanda aşı yapılan kolunuza soğuk uygulamak iyi olacaktır. Fakat buzu direkt temas ettirmek yerine havluyu soğuk suyla ıslatıp kullanmanız daha doğru olacaktır.

Ağrıya karşı aşı olduktan ilk 24 saat içerisinde ağrı kesici kullanılması önerilmemektedir. İlk 24 saat sonrası Parasetamol içeren ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Aşı aynı zamanda yorgunluk yapabilir. Bu süreçte bol bol sıvı alarak dinlenebilirsiniz.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*