Böyle yardım olmaz olsun! Çocuk odalarına skandal yazı!


Araban Kaymakamlığı, geçen yıl nisan ayında yetim ve öksüz çocuklar için ‘Yetim Gülerse Dünya Güler’ projesi başlattı. Proje kapsamında yetim ve öksüz çocuklara, görevliler ne istedikleri soruldu. DHA’nın haberine göre çocukların büyük bölümü evlerinde kendilerine ait odaları ve bilgisayarları olmadığını söyledi.

Bunun üzerine Kaymakamlık, 125 aileye mensup 350 yetim ve öksüz çocuğun evlerinde, kendilerine özel oda kurma kararı aldı. Proje doğrultusunda özel odalar kurulup, duvarları boyandı. Avize ve aksesuarlarla süslenen odalara yatak, dolap, bilgisayar ve bilgisayar masası alındı.

Araban Kaymakamı Abdulhamit Mutlu, “125 oda kurup, 350 çocuğumuzun hayallerini gerçekleştirdik” dedi. Ancak odaların duvarına “Yetim gülerse dünya güler” yazısı yazılması tepki çekti.

Pek çok kişi skandala sosyal medyadan tepki gösterdi:

– Bir çocuğun odasına kamera koymak mı yoksa yetim olduğunu unutmasın diye duvarına; “yetim gülerse, dünya güler” yazmak mı daha korkunç, daha vicdansızlık bilemiyorum! Seç, beğen, kus.

– Nasıl üzüldüm ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. Bu çocuklar zaten yeterince acı çekmiş. Bu nasıl bir akılsızlık, ahlaksızlık. Duvarlara acılarını kazımışsınız.

– Çocukların alnına yetim yazıp, gülerken fotoğraf çekseydiler daha inandırıcı olurdu. Gerçekten anlardık yetimin güldüğünü. Tek amaç reklam olunca, yapılan güzel uygulama bile can acıtıcı olmuş.

– Alnının ortasına sen yetimsin yazsaydınız ya, her aynaya baktıklarımda görürlerdi. Böyle duvarda yazmak tam olmamış.

GAZİANTEP VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI

– Ulusal bir haber ajansı tarafından İlimiz Araban İlçe Kaymakamlığınca hayata geçirilen “Yetim Gülerse Dünya Güler Projesi” kapsamında 8 Temmuz 2021 tarihinde “350 yetim ve öksüz çocuğun özel oda hayali gerçekleştirildi” başlığıyla bir haber çalışması yapılmış ve haberde bazı fotoğraflara yer verilmiştir.

– Haberin sosyal medya mecralarında yayılmasının ardından bu fotoğraflarda yer alan görüntülerle ilgili yanlış anlaşılmalardan kaynaklanan bazı sosyal medya paylaşımları yapılması ve yanlış bir algı oluşması üzerine açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

– Söz konusu proje kapsamında hayırsever vatandaşlarımızın da desteği ile Araban Kaymakamlığımız tarafından 125 genç ve çocuk odası 350 öksüz, yetim, şehit ailesinden ve dezavantajlı çocuğa (bazı odalar 2-3 kişiliktir) tahsis edilerek kurulumu gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında destek veren hayırseverlerin, yaptıkları bağışlarla gençlerimize nasıl bir genç odası hazırlandığını görmelerinin sağlanması ve gençlerimizin rencide edilmemesi amacıyla Kaymakamlık girişimleri ile örnek odanın sergilendiği bir alan oluşturulmuştur.

– Haberle birlikte verilen ana fotoğraf, Kaymakamlık projelerinin ve örnek odaların sergilendiği açılış programından çekilmiştir ve fotoğraflarda yer alan genç odası, proje kapsamında dağıtımı gerçekleştirilen genç odalarının birer örneklerinin sergilendiği alana aittir. Dolayısı ile fotoğraflar gençlerin yaşadığı evlerin değil sergi alanının fotoğrafları olduğu için duvarda yazılan yazı proje tanımlaması yapmak amacıyla yazılmış ve duvarda bulunan kamera ise alanın güvenliğinin sağlanması amacıyla yerleştirilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*