Cambridge’ten FFP3 açıklaması: Virüsten yüzde 100 koruyor


Dünyada milyonlarca insanın ölümüne yol açan Kovid-19 salgınına karşı geliştirilen FFP3 tipi maskelerin yüzde 100 koruma sağladığı ortaya çıktı. Yüz maskeleri üzerine araştırma yürüten Cambridge Üniversitesi bilim insanları, FFP3 maskesinin tüm ülkede acil kullanıma alınmasını önerdi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en çok etkilenen ülkelerden İngiltere, halkın yüzde 75’inden fazlasının aşılanmasına rağmen Delta varyantı tehlikesiyle karşı karşıya. İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi bilim insanları, yüz maskeleri üzerine yaptıkları araştırma sonrası FFP3 tipi maskelerin (filtreli yüz maskesi) Kovid-19’a karşı yüzde 100’e kadar koruma sağladığını açıkladı.

İngiliz Sağlık Servisi’ne (NHS) bu maskenin tüm ülkede acil kullanıma almasını tavsiye eden bilim insanları, Kovid-19 kılavuz kitapçıklarında da güncelleme yapılmasını istedi.

Cambridge Üniversitesi Hastaneleri NHS Vakıf bilim insanları, Cambridge kentindeki Addenbrooke’s Hastanesi sağlık çalışanlarının Kovid-19 tedavisi sırasında kullandıkları yüz maskelerinin (FRSMs), Aralık 2020 itibariyle FFP3 tipi filtreli maskeyle değiştirildiğini belirtti.

Düzenli aralıklarla yapılan test sonuçlarına göre, FFP3 tipi maskelerin neredeyse yüzde 100’e kadar koruma sağladığını açıklandı. Yapılan araştırma bulgularına göre, maskenin Kovid-19 hastalarını tedavi ederken sağlık çalışanları için büyük bir fark yarattığı ifade edildi ve FFP3 maskelerin tüm ülkede kullanılmasını tavsiye edildi.

‘BULAŞ RİSKİ SIFIRA İNDİ’

Kovid-19 hastalarını tedavi eden sağlık çalışanlarının diğer hastaları tedavi eden sağlık çalışanlarına göre 47 kat fazla Kovid-19’a yakalanma riski olduğu belirtilirken, FFP3 maskelerin bu riski neredeyse sıfıra indirdiği ifade edildi.

Cambridge Üniversitesi MRC Biyoistatistik Birimi’nden Dr. Chris Illingworth, şunları söyledi:

“Yüz maskeleri yükseltilmeden önce, Kovid-19 koğuşlarındaki sağlık çalışanları arasındaki enfeksiyonların çoğu, muhtemelen Kovid-19’lu hastalara doğrudan maruz kalmaktan kaynaklanıyordu. FFP3 maskeleri kullanılmaya başlanınca, Kovid-19 koğuşlarında maruz kalmayla alakalı vakaların sayısı önemli ölçüde düştü, daha doğrusu modelimiz FFP3 maskelerinin koğuş tabanlı bulaşı sıfıra indirmiş olabileceğini öne sürüyor.”

Araştırmanın yazarlarından biri olan Cambridge Üniversitesi İş Sağlığı Servisi’nden Dr. Mark Ferris ise şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık çalışanlarının, özellikle Kovid-19 koğuşlarında çalışanların, Koronavirüs’e maruz kalma olasılığı çok daha yüksektir. Bu yüzden bu yüzden onları güvende tutmanın en iyi yollarını anlamamız önemlidir. Birleşik Krallık’taki SARS-CoV-2 pandemisinin ikinci dalgası sırasında toplanan verilere dayanarak, Kovid-19 hastalarıyla ilgilenen personelin günlük olarak karşılaştığı risklere bakmak için bir matematiksel model geliştirdik. Bu bize, daha iyi kişisel koruyucu ekipman (PPE) kullanmanın sağlık çalışanlarının riskini azaltmada sahip olabileceği büyük etkiyi gösterdi.”

Güncelleme: 

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*