Çin’deki kripto para madenciliği yasakları nedeniyle ekran kartı fiyatları hızla düşüyor


Çin’de kripto para birimi ve madenciliğe karşı sıkı mücadelenin sonuçları, oyunseverler için müjde haline gelmiş durumda. Son birkaç gün içinde, ekran kartları fiyatlarında ciddi bir düşüş kaydedildi. Durum en çok, en yeni nesil ekran kartları fiyatlarının 3 kat düştüğü Sichuan eyaletinde açıkça görülüyor.

Madenciler, yeni ekran kartlarında yaşanan kıtlığın ve yüksek fiyat artışının nedenlerinden biri olarak kabul ediliyorlar. İddiaya göre her dört ekran kartından biri madencilik çiftliklerine gönderiliyor. Aynı zamanda Çin, kripto para birimi üretiminin ana merkezlerinden biri durumundaydı.

Ülkede kripto para birimine karşı mücadele ivme kazanıyor ve daha iddialı hale geliyor. Madencilik çiftliklerinin çoğu zaten durduruldu ve kaynakların ve enerjinin yasadışı kullanımı araştırılıyor. Madencilik çiftliklerinin sahipleri ise sistemleri durdurmaya ve ekipmanlarını ABD’ye göndermeye başladılar.

Fiyat düşüşünün global çapta da hissedilmesi bekleniyor

Ülkedeki kripto para birimi yasaklarının sıradan kullanıcılar için faydalı olduğu söylenebilir. Yerel haber kaynaklarına göre, Sichuan eyaletinde ekran kartları fiyatları neredeyse 3 kat düştü. Bu bölge, madencilik için en kârlı yerlerden biriydi ve yakın zamana kadar birçok maden çiftliği burada faaliyet gösteriyordu. Diğer bölgelerde de fiyatlar düştü, ancak bu kadar dramatik değil.

Örneğin, Sichuan’daki Asus RTX 3060 ekran kartının ortalama perakende fiyatı, Mayıs ayında 2000 dolardan fazla olmasına rağmen şu anda yaklaşık 730 dolar. Nvidia Quadro P1000 gibi profesyonel ekran kartlarının bile fiyatı düştü (465 ila 376 dolar). Bu gelişme, başta dünyanın dört bir yanındaki oyuncular olmak üzere birçok PC kullanıcısı için için harika bir haber olarak adlandırılabilir.

Yaşanan bu durum sonrasında, ekran kartlarındaki fiyat düşüşünün global çapta da hissedilmesinin beklendiğini de belirtelim.


Kaynakça

https://www.techspot.com/news/90138-gpu-prices-see-sharp-drop-china-after-sichuan.html

https://www.scmp.com/tech/policy/article/3138130/bitcoin-crackdown-sends-graphics-cards-prices-plummeting-china-after


Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:

DH Android Uygulamasını İndir
DH iOS Uygulamasını İndir

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*