Danışmanıyla fotoğrafları yayımlanan İngiltere Sağlık Bakanı Hancock: Sosyal mesafe kurallarını ihlal ettim – BBC News Türkçe


Sağlık Bakanı Hancock'un Başbakanlıktan Coladangelo ile birlikte çıktığı bu fotoğraf 1 Mayıs günü çekilmişti

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Sağlık Bakanı Hancock’un Başbakanlıktan Coladangelo ile birlikte çıktığı bu fotoğraf 1 Mayıs günü çekilmişti

İngiltere’de Sağlık Bakanı Matt Hancock evlilik dışı ilişki sürdürdüğü iddia edilen danışmanıyla, öpüşürken çekilen fotoğraflarının bir gazetede yayımlanmasından sonra, sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiğini kabullendi.

Sun gazetesi bugün Hancock’un Sağlık Bakanlığı’nda üst düzey bir danışmanlığa tayin ettiği Gina Coladangelo’ya sarılıp, öpüşürken çekilmiş fotoğrafları yayınladı.

Hancock, kendisinin atadığı danışmanı Coladangelo fotoğraflarının ortaya çıkmasından sonra “insanları hayal kırıklığına uğrattığını ve çok üzgün olduğunu söyledi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise Başbakan Boris Johnson’a sağlık bakanını görevden alma çağrısı yaptı.

Başbakan’ın sözcüsü bir açıklama yaparak, Boris Johnson’un danışmanıyla öpüşürken fotoğrafları yayınlanan Sağlık Bakanı’nın özrünü kabul ettiğini ve konunun kapandığını söyledi.

Sağlık Bakanı Hancock yayımladığı yazılı açıklamada “Bu koşullar altında sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiğimi kabulleniyorum. İnsanları hayalkırıklığına uğrattım ve çok üzgünüm. Ülkeyi bu pandemiden çıkartmak üzere çalışmaya odaklanmış halde kalacağım ve bu özel meselede ailemin mahremiyetine saygı gösterilmesine minnettar olurum” dedi.

Başbakanlık Sözcüsü ise, Hancock’un yasaları ihlal edip etmediğine ilişkin soruları yanıtlamayı reddetti ve Hancock’un sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiğini kabul ettiği açıklamasına işaret etti.

Başbakanın sözcüsü ayrıca Hancock’un öpüştüğünü kabul ettiği danışmanı Gina Coladangelo’nun bakanlıktaki görevine, bütün kurallara uyularak atandığını da ısrarla vurguladı.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ise bunun “özel hayata ilişkin” bir konu olduğunu kaydetti.

Muhalefetteki İşçi Partisi’nin sözcüsü de “Bakanlar da herkes gibi özel yaşamlarının mahremiyeti hakkına sahiptir. Ne var ki vergi mükellefinin parasıyla, bakanla özel ilişkisi olan yakın arkadaşlara maaşlı iş teklif edildiğinde bu konunun araştırılması gerekir” diye konuştu.

“Hükümet çıkar çatışmaları ya da kural ihlalleri konusunda açık ve şeffaf olmak zorundadır” diye sürdürdü.

Coladangelo kimdir?

Oliver Bonas adlı bir ev eşyası ve moda perakende satış firmasının pazarlama ve iletişim sorumluluğunu da halen yürütmekte olan Gina Coladangelo, geçen Eylül ayında Sağlık Bakanlığı’nın icracı görevi olmayan yönetim kurulu yapılanmasına üye olarak atandı.

Bir tür üst düzey danışmanlık mahiyetindeki bu görevi karşılığında Gina Coladangelo 15 bin sterlin maaş alıyor ve yılda yalnızca 15-20 gün civarında çalışıyor.

Bu yürütme görevi olmayan kurulun üyeleri arasında İngiltere’nin Baş Tıp Yetkilisi Chris Whitty, Sağlık Bakan Yardımcısı Edward Argar ve Doğal Tarih Müzesi Müdürü Doug Gurr da var.

‘Normal yollardan işe alındı’

Sun gazetesi bugün yayınladığı, 43 yaşındaki üç çocuk babası Sağlık Bakanı Matt Hancock ile danışmanı Gina Coladangelo’nun sarılıp öpüşürken görüldüğü fotoğrafların, geçen ay bakanlık binası içinde alınan görüntüler olduğunu yazdı.

Bu sabah BBC’nin haber programına konuk olan Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ise “İnsanların özel yaşamlarında neler yaptıkları ile işlerini nasıl yürüttüklerinin uzun bir süredir tamamen birbirinden ayrılmış olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Bakan, Coladangelo’nun bakanlık danışmanlığına atanmasıyla ilgili olarak ise “Takip edilmesi gereken kurallar ve süreçler var. İnsanların başka şekilde atanabildiğini sanmıyorum” dedi.

Shapps Sky Haber’deki mülakatında da, Sağlık Bakanı Hancock ile Oxford Üniversitesi’nder tanışan Coladangelo’nun bu işe getirilirken “inanılmaz titizlikte” bir süreçten geçirilmiş olması gerektiğini söyledi.

43 yaşındaki Coladangelo çalıştığı Oliver Tress şirketinin kurucusu Oliver Bonas ile evli. Bakan Hancock’un eşi Martha ise bir osteopat (kemik uzmanı).

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps’a, LBC radyosunda fotoğraflardan Sağlık Bakanı’nın Coladangelo ile sosyal mesafe önlemlerini uygulamadığının anlaşıldığı sorulduğunda “Eminim o sırada kurallar ne idiyse o uygulanmıştır” diye yanıt verdi.

“Hatırlarsanız bir aşamada sosyal mesafe önlemleri değiştirildi. Fakat dediğim gibi başka birinin özel hayatı hakkında yorum yapmak istemem. Bu onları ilgilendiren bir konu” diye ekledi.

İngiltere’de hükümetin son Covid kuralları, aynı evde yaşamayan arkadaşlarla kucaklaşma konusunda kararı kişilerin kendi muhakemesine bırakıyor.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*