Dr. Katar tartışması


Türkiye ile Katar arasında imzalanan Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İş Birliği Protokolü Resmi Gazete’de yayınlandı. Protokole göre Katar’daki asker veya sivil silahlı kuvvetler personeli ya da öğrenciler, Türkiye’de sınavsız tıp, diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik eğitimleri görebilecek.

ÜNİVERSİTE SINAVINDAN İKİ GÜN ÖNCE

Protokol, sosyal medyada Katarlıların Türkiye’de sınavsız tıp eğitimi alacağı şeklinde yorumlanarak trend oldu. Pazar günü yapılacak üniversite sınavı öncesi protokole ilişkin yorumlar, öğrencilerin de tepkisini çekti.

RESMİ GAZETE’DE YAYINLANAN PROTOKOL

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, söz konusu protokolün askeri sağlık alanında işbirliği protokolü olduğunu bildirerek, protokolün Katar Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan asker ve sivil personel ile Katar Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmak üzere eğitim alacak personeli kapsadığı ve bu kişilerin misafir personel ve misafir öğrenci statüsünde olacağını kaydetti.

2 Mart 2021’de Doha’da imzalanan protokol, karşılıklılık ilkesine dayanıyor. 5 yıl için düzenlenen protokol, aksi beyan edilmedikçe bu sürenin sonunda her yıl bir yıllığına uzayacak.

“AMAÇ TECRÜBELERDEN FAYDALANMAK”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, konuyla ilgili açıklamasında protokolün sadece silahlı kuvvetler mensuplarını kapsadığını vurguladı.

Altun, şunları kaydetti: “Protokole göre; Katar’daki silahlı kuvvetler mensupları ile Türkiye’deki silahlı kuvvetler mensupları belirlenen kontenjanlar çerçevesinde karşılıklı değişimden yararlanabileceklerdir. Amaç tamamıyla ‘askeri tıp’ alanındaki tecrübelerden istifade edebilmektir.

Katar haricinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Azerbaycan, Kazakistan, Afganistan, Arnavutluk, Moldova, Gambiya, Somali ve Güney Kore’nin de bulunduğu 20’den fazla dost ve müttefik ülkenin askeri öğrencileri de Türkiye’de öğrenim görmektedir.

Türkiye, dost ve müttefik ülkelerle karşılıklı tecrübe ve imkanlardan yararlanarak ilişkilerini daha da derinleştirmeye devam edecektir.

Yalan ve iftira ile kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalışanların yalanlarını yüzlerine vurmaya devam edeceğiz.”

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*