Hangi aşının yan etkisi daha az? Hangi aşı daha iyi ve etkili? Hangi aşı daha güvenilir? Biontech mi Sinovac mı tercih etmeliyim, en güvenli aşı hangisi? 3. doz aşı hangisi olmalı, 3. dozda farklı aşı olunabilir mi?


AŞILARIN YAN ETKİLERİ NELER?

Ülkemizde ve dünya genelinde aşılara ilişkin yapılan çok sayıda klinik çalışmaların ve testlerin sonucunda ciddi bir yan etkiye rastlanmamıştır. Aşıların yan etkileri çoğunlukla hafif seyreder. Aşıya bağlı yan etkiler yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir. Ağrı, şişlik, halsizlik gibi hafif yan etkilere evde müdahale edilebilir. Enjeksiyon bölgesine soğuk kompres uygulaması, bol sıvı tüketimi ve istirahat önerilir.

HANGİ AŞININ YAN ETKİSİ DAHA AZ?

Nadiren alerjik reaksiyon gelişebileceği için alerji öyküsü bulunan kişilerin tam teşekküllü hastanelerde aşısını olması, enjeksiyondan sonraki yarım saat olası bir yan etkiye karşı hastaneden ayrılmaması önerilir. Aşı türüne bağlı olarak farklı bir yan etki gözlemlenmemiştir.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*