İbrahim Reisi, İran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turda kazandı – BBC News Türkçe


İbrahim Reisi

Kaynak, Getty Images

İran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini muhafazakar aday İbrahim Reisi, oyların yüzde 62’sini alarak ilk turda kazandı.

Devlet televizyonuna konuşan İçişleri Bakanı Abdülrıza Rahmani Fazlı, 28,9 milyon oyun tamamen sayıldığını açıkladı. Reuters, Cuma günkü seçime katılma oranını yüzde 48,8 olarak bildirdi ve bunun “rekor” düzeyde düşük olduğunu kaydetti.

İran’da toplam 59 milyon seçmen bulunuyor.

Adaylar belirlenirken birçok isme izin çıkmaması, ardından seçime günler kala bazı adayların diskalifiye edilmesi, ülkede tartışmalara yol açmıştı.

Reisi’nin aslında rakipsiz yarıştırıldığını ifade eden muhalifler ve reform yanlıları, seçimi boykot çağrıları yapmıştı.

Ekonomik gidişatın da seçmenlerin boykot kararı üzerinde etkili olduğu kaydediliyor.

60 yaşındaki İbrahim Reisi, 2019 yılında dini lider Ayetullah Ali Hamaney tarafından İran’da yargı erkinin başına atanmıştı. Reisi insan hakları ihlallerinde bulunduğu gerekçesiyle birkaç ay sonra ABD’nin yaptırım listesine alınmıştı.

İnsan hakları örgütleri, Reisi’nin 1988’de binlerce siyasi mahkumun infazında ve 2009’da tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına ilişkin protestoların şiddetle bastırılmasında rol oynadığını söylüyor.

Reisi’nin üç rakibi ve görevi teslim edecek Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yaptıkları açıklamalarla Reisi’yi tebrik etti.

Ruhani yaptığı açıklamada halkın seçtiği cumhurbaşkanının belli olduğunu belirterek 45 gün sonra görevi kendisine devredeceğini söyledi.

İran’da cumhurbaşkanı, dini liderden sonra en yetkili ikinci kişi.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

60 yaşındaki Reisi, İran’ın yeni cumhurbaşkanı seçildi

Reisi kendisini İran’daki ekonomik sorunlar ve yolsuzlukla en iyi mücadele edebilecek aday olarak tanıtıyor.

BBC Farsça Servisi’nden Kasra Naji, İbrahim Reisi’nin yönetimi altında İran’da muhafazakarların sosyal etkinlikler üzerinde daha fazla baskı kurma, kadınların özgürlüklerini daha çok kısıtlama ve sosyal medya ile basın üzerindeki kontrolü sıkılaştırma arayışında olacağını bildirdi.

Batıyla ilişkiler konusunda şüpheci olsalar da hem Reisi hem de dini lider Hamaney’in nükleer anlaşmaya geri dönme yanlısı olduğu düşünülüyor.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*