iOS Cihazlarda Wi-Fi Özelliğini Bozan Bir Hata Bulundu


Bir güvenlik araştırmacısı, iOS telefonların Wi-Fi ağ servisini ortadan kaldıran bir hata buldu. Garip bir karakter kombinasyonundan oluşan belli bir isme sahip Wi-Fi ağlarına girince, ağların tamamen kaybolduğu görüldü. İnternette konuşulan soruna kısa sürede çözüm bulundu.

Yakın zamanda iOS cihazların Wi-Fi noktalarına bağlanmasını engelleyen bir hata ortaya çıktı. Cihazların belli bir ada sahip Wi-Fi ağlarına bağlandıktan sonra bağlantı kabiliyetini yitirdiği gözlemlendi.

Güvenlik araştırmacısı Carl Schou, kendi kişisel Wi-Fi ağına 4 farklı karakterden oluşan karışık bir isim verdi. Bu ağa bağlanamayan Schou, bir süre sonra telefonun Wi-Fi bağlantı özelliğinin tamamen kaybolduğunu fark etti.

Hata yüzünden telefonun Wi-Fi özelliği gitti

Tweeti görüntüleyemiyorsanız buradaki bağlantıya tıklayın.

Carl Schou, yaptığı denemeler sırasında kişisel Wi-Fi ağına “%p%s%s%s%s%n” adını verdi. Ne kadar denese de ağa bağlanamayan araştırmacı, bir süre sonra daha garip bir şey fark etti. Telefonun Wi-Fi bağlantı özelliği tamamen kaybolmuş, listede ise hiçbir ağ gözükmemekteydi. 

Ağ adını değiştirip telefonu yeniden başlatan Schou, bir türlü Wi-Fi özelliğini geri getiremedi. Durumu kaydedip Twitter’da paylaşan araştırmacı, şu ifadeleri kullandı: “Adını ‘%p%s%s%s%s%n’ yaptığım kişisel Wi-Fi ağıma bağlandıktan sonra telefonumun Wi-Fi fonksiyonu tamamen kayboldu. Ağ adını değiştirmek de, telefonu yeniden başlatmak da işe yaramadı.” 

Sorunun çözümü bulundu

ios hatası

İLGİLİ HABER

Facebook’ta İlginç Hata: iOS ve Android’de Karanlık Mod Ortadan Kayboldu

Hata başka telefonlarda da test edildi. Sorunun varlığı doğrulandı ve çözüm yolu bulundu. Eğer yanlışlıkla “%p%s%s%s%s%n” isimli bir ağa bağlanırsanız izlemeniz gereken yol şu: Ayarları açıp genel sekmesine girin. Sıfırlama kısmından ‘Ağ Ayarlarını Sıfırlama’ seçeneğine basın. Uyarıyı kabul edip telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra eski Wi-Fi hizmetinize kavuşacaksınız.

Kaynak :
https://appleinsider.com/articles/21/06/19/bug-in-ios-can-break-iphone-wi-fi-using-rogue-hotspot-name

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*