İsrail’de araştırma: BioNTech aşısı, Delta varyantına karşı yüzde 70 etkili – Diken


İsrail’de yapılan bir araştırmanın Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşının yeni tip corona virüsün Delta (Hindistan) varyantına karşı yüzde 70 etki gösterdiğini ortaya koyduğu bildirildi.

Nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ını çift doz aşılayan İsrail’de, vakaların yüzde 90’ından fazlasının Delta varyantı kaynaklı olduğu belirtilmişti.

İbrani Üniversitesi’nin araştırmasına göre aşının Delta varyantı bulaşan kişilerde ciddi semptomlar görülmesini önlemedeki etkisi, diğer varyantlara karşı gösterdiği etkiden daha düşük.

İsrail’de daha önce yapılan araştırmalar, Pfizer-BioNTech aşısının Covid-19’un diğer varyantlarına karşı yüzde 95 etkili olduğunu ortaya koymuştu. Pfizer da aşının Delta varyantına karşı yüzde 90 etkili olduğunu duyurmuştu. Aşıyı olan kişilerin, Covid-19’un diğer varyantlarına yakalansa dahi çok fazla semptom göstermediği kaydedilmişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul başta olmak üzere 26 şehirde görülen Delta varyantı sayısının 224’e çıktığını açıklamıştı.

Hindistan’da ortaya çıkan ve DSÖ’nün açıklamasına göre 100’ü aşkın ülkede görülen corona virüsünün Delta varyantı, uzmanlara göre özellikle aşılamanın yavaş olduğu ülkelerde hızla yayılma potansiyeline sahip. Güncel vakaların yüzde 99’unu Delta varyantının oluşturduğu Britanya’daki bir araştırmaya göre Delta daha önce ülkede hakim Alfa (Britanya) varyantından yaklaşık yüzde 60 daha bulaşıcı.

Uzman doktordan ‘Delta uyarısı’: Rusya ve Britanya’dan gelişler sıkı denetlenmeli

Covid-19’da yeni varyant Delta Plus: Hindistan ‘endişe verici’ uyarısı yaptı

Delta varyantının belirtilerine dikkat; farkında bile olmayabilirsiniz

Covid-19’un semptomları değişti

Halk sağlığı uzmanı: Hindistan, Delta varyantı için geç kaldı

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*