İsrail’den ‘delta’ açıklaması: BioNTech’in koruyuculuğu geriledi – Tele1


8 Temmuz 2021 Perşembe

İsrail’den ‘delta’ açıklaması: BioNTech’in koruyuculuğu geriledi

İsrail’de yapılan bir araştırma BioNTech aşısının koruyuculuğunun Delta varyantı nedeniyle azaldığını ortaya koydu. İsrail hükümeti, aşının koruyuculuğunun, yayılan varyanta bağlı olarak yüzde 64’e gerilediğini açıkladı.

İsrail Sağlık Bakanlığı’ndan “BioNTech aşısının koruyuculuğu yüzde 64’e geriledi” açıklaması geldi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, aşının hastalığın yayılmasını ve semptomatik vakaları önlemedeki etkinliği 6 Haziran’dan itibaren yüzde 64’e geriledi. İsrail hükümeti, BioNTech aşısının düşen koruyuculuk oranının ülkede yayılmaya başlayan Delta varyantı kaynaklı olduğu ihtimali üzerinde durulduğunu açıkladı.

Aşının hastaneye yatışları ve ağır vakaları önlemede ise yüzde 93 etkili olduğu açıklandı. Mayıs ayında Lancet dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, BioNTech aşısının 2 doz sonrası koronavirüsün yayılmasını, semptomatik ve ağır vakaları önlemede yüzde 97 fazla etkili olduğu açıklanmıştı.

İSRAİL’DE SON DURUM

9.3 milyon nüfuslu İsrail’de nüfusun yaklaşık yüzde 60’ı en az bir doz BioNTech aşısı oldu. Vaka sayılarının düşmesiyle birlikte ülkedeki tüm tedbirler kaldırılmaya başlamıştı. Delta varyantının etkisiyle vaka sayıları günlük 400’ün üzerinde seyretmeye başladı.

İsrail’de virüs tespit edilen hastalardan yüzde 42’sini Covid-19 aşısı olan kişilerin oluşturduğu bildirildi. Vaka sayılarındaki artış nedeniyle maske kuralları kısmen de olsa tekrar yürürlüğe alındı.

Koca: 3 ilde Delta plus varyantı tespit edildi

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*