Joe Biden açıkladı: 31 Ağustos’ta sona erecek


ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin Afgan halkına verdiği desteğin devam edeceğini açıkladı. Biden, Afganistan’da ABD ordusunda yardım eden tercümanlara seslenerek, “ABD’de sizin için bir ev var” dedi.

ABD ve NATO’nun Afganistan’dan geri çekilme süreci 1 Mayıs’ta resmi olarak başlamıştı. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecinin yüzde 90’ından fazlasının tamamlandığı belirtilerek, “Geri çekilme süreci devam ediyor. ABD Merkez Komutanlığı, tüm geri çekilme sürecinin yüzde 90’ından fazlasını tamamladığımızı tahmin ediyor” denilmişti.

CENTCOM, ABD Savunma Bakanlığının ABD Başkanı Joe Biden’ın geri çekilme kararının ardından bu yana 984 adet C-17 tipi askeri nakliye uçağının yüküne eşdeğer malzemeyi geri çektiğini ifade ederek, 17 bin 74 parça ekipmanın imhası için Savunma Lojistik Ajansına teslim edildiğini aktarmıştı.

BIDEN ÇEKİLMEYİ DUYURMUŞTU

Biden, 14 Nisan’da ABD’nin 1 Mayıs’tan itibaren Afganistan’dan geri çekilmeye başlayacağını ve sürecin Dünya Ticaret Merkezi, İkiz Kuleler ve Pentagon’a yönelik terör saldırılarının 20. yıl dönümü olan 11 Eylül’e kadar tamamlanacağını duyurmuştu.

ABD’nin ardından NATO tarafından yapılan açıklamada ise, “Birliklerimiz birlikte Afganistan’a gitti, şimdi birlikte çıkıyoruz” denilmişti.

ABD’nin Afganistan’da 2 bin 500 ila 3 bin 500 civarında, NATO’nun ise 7 bin 500 civarındaki askerinin bulunduğu tahmin ediliyor.

İlginizi ÇekebilirAfganistan: ABD'nin ayrıldığını sonradan öğrendikAfganistan: ABD’nin ayrıldığını sonradan öğrendikİlginizi ÇekebilirJohnson: Afganistan'daki İngiliz askerlerinin çoğu geri çekildiJohnson: Afganistan’daki İngiliz askerlerinin çoğu geri çekildi

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*