Kanada’da toplu mezar protestosu: Kraliçe heykelleri yıkıldı


DUVAR –  Kanada’nın birçok bölgesinde yürütülen çalışmalarda asimile edilmek istenen yerli halka ve çocuklara ait yüzlerce mezar ve kalıntıların tespit edilmesi protestolara neden oldu. Winnipeg kentindeki Manitoba Yasama Meclisi’nde toplanan yüzlerce protestocu, “Her Çocuk Önemlidir” mitingi sırasında “bir zamanlar çocuktuk” sloganları atarak Kraliçe Victoria ve Kraliçe II. Elizabeth’e ait heykeller de dahil olmak üzere Meclis’te bulunan birkaç heykeli yıktı.

Kanada polisi mezar bulgularının ardından ülkenin birçok farklı bölgesinde Katolik kiliselerinde kundaklama olayları ile karşılaşıldığını duyurdu. Kiliselerin kundaklanmasına ilişkin soruşturma başlatan polis, kundaklamaların nedeninin henüz belirlenemediğini, fakat olayların bazılarının toplu mezarların keşifleriyle bağlantılı olduğundan şüphelenildiğini kaydetti.

Kanada’nın British Columbia bölgesinde yerli çocukları asimile etmek üzere eğitim verdiği ortaya çıkarılan ve 1978 yılında kapatılan bir yatılı okulda 215 çocuğun ceset kalıntıları bulunmuştu. Kamloops Yatılı Okulu’ndaki toplu mezarda, üç yaşından küçük çocukların kalıntılarına da ulaşılmıştı.

Geçtiğimiz yıllarda yürütülen çalışmalarda, Kanada’da 19’uncu yüzyıldan 1970’lere kadar yerli çocukların zorla ailelerinden koparıldığı ortaya çıkarılmıştı. Çocukları ‘asimile etmek’ için kurulan okullarda, binlerce çocuğun fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakıldığı tespit edilmişti.

Roma Katolik Kilisesi tarafından 1890 yılında kurulan Kamloops Yatılı Okulu’nun da, bu okullardan biri olduğu açıklanmıştı. 2015’te hazırlanan raporda, bu tür okullara en az 150 bin çocuğun gittiği kaydedilmiş ve ‘kültürel soykırım’ yapıldığı belirtilmişti. (DIŞ HABERLER)

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*