Kıbrıs’ta dört kişinin hayatını kaybettiği yangın, 2 gün sonra kontrol altına alındı – BBC News Türkçe


Kıbrıs

Kaynak, Getty Images

Kıbrıs’ta Cumartesi günü çıkan ve yetkililerin “ülke tarihinin en kötüsü” olarak nitelendirdiği devasa orman yangınında 4 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Yangın Pazar günü akşam saatlerinde kontrol altına alındı.

İtfaiye Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yangında aktif cephe kalmadığı, yer yer küçük alevlenmelerin bulunduğu ve soğutma çalışmalarının sürdüğü ifade edildi.

Yunanistan, İtalya ve İsrail yardım için itfaiye uçakları gönderirken, Ada’da konuşlanmış İngiliz askerlerinin de yangın söndürme çalışmalarına katıldığı bildirilmişti.

Şiddetli rüzgarların körüklediği yangın Limasol bölgesini etkiledi. Çok sayıda köy boşaltıldı. Kıbrıslı yetkililer, tehlike nedeniyle evlerini terk edenlerin de Pazartesi itibarıyla evlerine geri dönebileceğini açıkladı.

Yangının Trodos sıradağlarının eteklerinde 50 kilometrekareyi aşan çam ormanı ve yoğun bitki örtüsü ile kaplı bir alanda yayıldığı belirlenmişti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs makamlarının hayatını kaybedenlerin Mısırlı olduklarına dair kendilerini bilgilendirdiğini açıkladı.

Kurbanların, arabaları yangın tarafından tahrip edildikten sonra kaybolduğu bildirilen Mısırlı tarım işçileri olduğu tahmin ediliyor.

Yerel basın, kurbanların cansız bedenlerinin Odos köyü yakınlarında yanmış araçlarından yaklaşık 400 metre uzakta bulunduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanı Nicos Nouris Pazar günü gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bütün belirtiler, bu kişilerin dünden beri aradığımız dört kayıp kişi olduğunu destekliyor” dedi.

Kaynak, EPA

Fotoğraf altı yazısı,

Larnaka’da yangının tahrip ettiği bir ev ve araç

Kaynak, EPA

Fotoğraf altı yazısı,

Yangının Limasol ve Larnaka’nın kuzeyini etkilediği bildiriliyor

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, yangın ile ilgili olarak “trajedi” ifadesini kullandı ve Kıbrıs harekâtının gerçekleştiği yıla işaret ederek yangını “1974’ten beri en büyün yangın” olarak nitelendirdi.

Orman Dairesi Müdürü Charalambos Alexandrou yerel televizyona verdiği demeçte yangını, “Kıbrıs tarihindeki en kötü orman yangını” olarak nitelendirdi.

Bu arada kundakçılık şüphesiyle 67 yaşındaki bir kişi gözaltına alındı. Polis, bir görgü tanığının, şüpheliyi Cumartesi günü yangının başladığı sırada Limasol’un kuzeydoğusundaki Arakapas köyünden uzaklaşırken gördüğünü söyledi.

Kaynak, EPA

Fotoğraf altı yazısı,

İtfaiyeciler yangının bir ulusal parka ulaşmasını engellemeye çalışıyor

Arakapas’ta yaşayan Vassos Vassiliou, yangının “kasırga gibi geçtiğini” ve “her şeyi yok ettiğini” söyledi.

Kıbrıs, bir haftadır 40 °C’ye ulaşan sıcaklıkların görüldüğü sıcak hava dalgası yaşıyor. Uzmanlar, iklim değişikliğinin sıcak hava dalgaları gibi aşırı hava olaylarının sıklığını artırmasının beklendiğini söylüyor ancak yangının nedeni henüz belirlenmiş değil.

İtfaiyeciler, Machairas Ulusal Parkı’na yayılmasını önlemek için çaba göstermişti.

Limasol yakınlarındaki üssü bulunan İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerinin de yangına helikopterlerle müdahale ettiği bildirilmişti.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*