Kritik altın uyarısı: Asla satmayın altın rekor kıracak


Çember enikonu sıkışacak! Allak bullak ediyor altın fiyatları için ‘asla satmayın’ uyarısı geldi. Altın fiyatlarında yaşanan sert düşüş sonrası seyrin hangi yöne gideceği yatırımcıların gündeminde yer alıyor. Dün kapanışta Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,10 artışla 497,20 liradan tamamlamıştı. Ayrıca pek büyük ve küçük ölçekteki yatırımcı altın fiyatlarında yaşanan düşüş sonrası neler olacağı merak ediliyor. Gözler bu nedenle uzmanlar tarafından yapılan yorumlara ve alış satış fiyatlarındaki son gelişmelere çevrildi.

ALTIN NEDEN DÜŞÜYOR? İŞTE YORUMLAR

Meksa Yatırım tarafından hazırlanan altın yorumunda;

Gram altının, ons tarafındaki düşüşe eşlik ettiği ve USDTRY tarafındaki yükselişe rağmen 500 desteğine ulaştığına dikkat çekildi.
Bu seviyenin oldukça kritik olduğunu dile getiren analistler, ileriki dönemde altının yükselip yükselmeyeceği konusunda ipuçlarına sahip olmak için gün içinde 500 seviyesinin ne tarafında olacağına bakılacağını kaydetti.

Meksa Yatırım tarafından yapılan yorumda, 500 TL üstünde 507, 512 ve 517 TL seviyelerinin hedef olarak kullanılabileceği belirtilirken, 500 altına indiği takdirde 496, 492, 486’ya doğru gerilemenin önünün açılmış olabileceği kaydedildi.
Ziraat Yatırım Menkul Değerler tarafından hazırlanan altın analizinde ise Şahin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ardından güçlenen dolarla birlikte sert satışla karşılaşan altının dün günü yaklaşık yüzde 2,5 oranında kayıpla 1.812 seviyesinden kapattığına işaret edildi.

Şu anki durumda kısa vadede doların güçlenmesi devam edebilecekken, altının baskı altında kalmaya devam edebileceği kaydedildi.

Değerli madende teknik seviyelere bakıldığında, düşüşün devam etmesi ve 1.800 desteğinden tepki gelmemesi halinde ise 1.785’in hedef olarak izlenebilir. Diğer yandan, olası yükselişlerde 1.830 direnci tepki gelebilecek seviye olarak öne çıkıyor.”

Gedik Yatırım’ın bülteninde;

Ons altın bu hafta Fed toplantısı sonrası ivme kaybını sürdürdü. Dün en son 1765 dolar seviyesine doğru düşüşün ardından bu seviyeden tepki alımlarıyla karşılaşıldı.

“Altın bu seviyeleri Mayıs ayında görmüştü ve sonrasında yükseliş kaydetmişti. Dolayısıyla 1765 dolar seviyesi ons altın açısından önemli görülüyor.

“ABD 10 yıllık tahvil faizinin Fed sonrası yüzde 1.59 seviyesine doğru hızlı yükselişin ardından dün gevşemeye başladı ve gün sonu kapanışını yüzde 1.50 çevresinde gerçekleşti.

“Tahvildeki gevşeme bir miktar altın içinde olumlu oldu. Ancak Fed’in şahin projeksiyonları altını baskılamaya devam ediyor.

“Bugün için takvim sakin. ABD 10 yıllık tahvil faizi ve doların görünümü, altının seyri açısından izlenebilir.”

“ALTIN İÇİN DÜŞÜŞLER KALICI OLMAYABİLİR”

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş gram altın için düşüşleri düğün yapacak ve altın almak isteyen vatandaşların iyi bir şekilde değerlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Uzman isim, “Altında düşüşlerin kalıcı olacağını öngörmüyoruz. Gram altın fiyatları için ilerleyen dönemde 540-550 lira seviyesi görülebilir” ifadelerini kullandı.

KAPALIÇARŞI’DA ALTIN

Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,10 artışla 497,20 liradan tamamladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da, dün kapanışta çeyrek altın 805,00 lira, Cumhuriyet altını 3.296,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 0,10 yükselişle 497,20 liradan işlem gördü.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*