Merakla beklenen rapor açıklandı: ABD istihbaratı UFO’ları kabul etti


Pentagon’un UFO terminolojisinin kullanıldığı raporda, “Tanımlanamayan hava olayları (UAP) hakkında sınırlı miktarda iyi raporlama yapılmış olması, UAP’nin doğası veya amacı hakkında kesin sonuçlar çıkarmamızı engelliyor” denildi.

Ancak bu güçlüğe rağmen raporda, bu nesnelerin “açıkça bir uçuş güvenliği sorunu oluşturduğu ve ABD ulusal güvenliğine yönelik tehdit oluşturabileceği” sonucuna varıldığı belirtildi. Raporda, “Güvenlik endişeleri, öncelikle havacıların giderek daha karmaşık hale gelen hava sahası ile mücadelesine odaklanıyor. UAP, potansiyel bir düşmanın çığır açan veya yıkıcı bir teknoloji geliştirdiğine yönelik kanıt teşkil ediyorsa ulusal bir güvenlik sorununu da temsil eder” ifadeleri yer aldı.

SENSÖR VEYA ALGILAMA HATASI

Raporda, hükümetin “tanımlanamayan hava olayı” olarak tanımladığı 144 raporu inceleyerek, cisimler kuşlar veya hava balonları, doğal atmosfer olayları, ABD hükümeti veya endüstrisinin geliştirdiği programlar, yabancı düşman sistemleri ve diğer olmak üzere 5 sınıfa ayrılmaya çalışılıyor. Bir vakada nesnenin büyük, sönen bir balon olduğunun saptandığı fakat diğer vakaların açıklanamadığı bildirildi. Açıklanamayan 143 vakada, gözlemlerin kategorize etmek için gerekli verilerden yoksun olduğu kaydedildi. Söz konusu olaylara ilişkin bilgilerin, incelemeye uygun hiçbir teknik veri içermediği ve yalnızca pilotların sözlü hatıralarından oluştuğu da belirtildi. Bu gözlemlerin, sensör hataları veya gözlemcinin yanlış algılamasından kaynaklanmış olabileceği ifade edildi.

CEVAPLARDAN DAHA FAZLA SORU

Raporun gizli versiyonunu gören Kongre yetkilileri, detaylı açıklamaların bulunmaması nedeniyle hayal kırıklıklarını dile getirirken, raporun yanıtladığından daha fazla soru ortaya çıkardığını söyledi.

Raporda, uzaylı yaşamın dünyayı ziyaret etmesinden çok ABD’nin hava sahasında Rusya veya Çin’in yeni bir teknoloji kullanıyor olabileceği ihtimalinin getirdiği endişe üzerinde durulması UFO uzmanlarının hayallerini suya düşürdü. Söz konusu raporun, ABD hükümetinin dünya dışı yaşamla temas kurduğuna dair kesin kanıt sunacağını uman UFO uzmanları hayal kırıklığına uğrarken, Floridalı Cumhuriyetçi Senato Başkan Yardımcısı Marco Rubio, “Yıllarca, ülkemizi savunmaları konusunda güvendiğimiz insanlar, üstün yeteneklere sahip tanımlanamayan cisimlerle karşılaştıklarını bildirdiler ve endişeleri yıllarca göz ardı edildi, onlarla alay edildi” dedi.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nden Demokrat Jim Himes, “Eğer bu bir düşman ise ‘bunu biliyoruz ve bunu bilmiyoruz’ deme konusunda gerçekten dikkatli olmamız konusunda çok hassaslar. Rapor bu nedenle pek tatmin edici olmayacak” ifadeleri kullandı.

‘ÖNEMLİ BİR İLK ADIM’

İstihbarat Komitesi’nin yaptığı açıklamada, “Bu rapor, bu olayların tanımlanmasında önemli bir ilk adım ancak sadece bir ‘ilk adım’. Söz konusu hava tehditlerin ciddi bir ulusal güvenlik sorunu oluşturup oluşturmadığını gerçekten anlayabilmek için daha yapacak çok iş var” ifadeleri yer aldı.

Adı açıklanmayan üst düzey bir ABD’li yetkili, “Veriler bizi nereye götürürse oraya gideceğiz. Gördüklerimizin fiziksel olarak var olduğuna inanıyoruz” dedi. ABD’li yetkili, raporda ele alınan 144 gözlemin çoğunun ABD Donanması pilotları tarafından kaydedildiğini belirterek, “Cisimlerin rüzgarda sabit kaldığı, rüzgara karşı hareket ettiği, ani manevra yaptığı veya fark edilebilir bir tahrik aracı olmaksızın kayda değer bir hızda hareket ettiği görüldü” dedi.

‘HÜKÜMET CİDDİYE ALMAYA BAŞLADI’

Rapora ilişkin ABD medyasında çıkan haberlerde, hükümetin, Pentagon’daki bürokratik savaşlar ve bazı Kongre üyelerinden gelen baskılar da dahil olmak üzere yıllarca süren iç çatışmalardan sonra uzun süredir kenarda kalan bir mesele olan UFO’ları nihayet ciddiye almaya başladığı belirtildi.

İlginizi ÇekebilirUFO'ları kaydeden ABD Donanması pilotu konuştu: Her gün bizi izliyorlarUFO’ları kaydeden ABD Donanması pilotu konuştu: Her gün bizi izliyorlar

 

İlginizi ÇekebilirEski Pentagon yetkilisinden UFO raporu iddiası: İstihbarat zafiyetini ortaya koyacakEski Pentagon yetkilisinden UFO raporu iddiası: İstihbarat zafiyetini ortaya koyacak

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*