Miami’de çöken binada 156 kişiye hâlâ ulaşılamadı


DUVAR – ABD’nin Florida eyaletinin Miami kentinde perşembe gecesi bir kısmı yıkılan 12 katlı binada arama kurtarma çalışmaları sürüyor. En az dört kişinin öldüğü açıklanırken, 156 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor.

Çalışmalar dün, yıkıntıların altında yangın çıkması üzerine durdurulmuştu. Yeniden başlandığında ise bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Daha önce enkazın altından çıkarılan üç cenazenin de kimliği belirlendi. Böylece kayıp kişi sayısı 156’ya indi. Ancak enkaz altında kaş kişi olduğu tam olarak bilinmiyor. Arama kurtarma çalışmalarına katılan uzmanlar, enkaz altındakilerin arasında hayatta kalanların olabileceğini söylüyor.

Miami-Dade bölgesinin belediye başkanı olan Daniella Levine Cava, cumartesi günü çıkan yangının çok derinde olduğunu, bu yüzden arama-kurtarma ekiplerinin büyük bir zorluk yaşadığını aktardı.

‘BÜYÜK BİR HATA’ TESPİT EDİLMİŞ

1980’de inşa edilen binanın yıkılma nedeni henüz belirlenemedi. 2018 yılında yapılan bir soruşturma kapsamında ise binanın orijinal tasarımında ‘büyük bir hatanın’ tespit edildiği ortaya çıktı. Bir mühendisin raporuna göre bir kısmı yıkılan Champlain Kuleleri’ndeki bir hatanın deniz kenarında bulunan binanın temelindeki suyun tahliye edilmesini zorlaştırdığı tespit edildi.

MİLYONLARCA DOLARLIK RESTORASYON GEREKİYORDU

Belge binanın yıkılmasının ardından kamuoyuna açıklandı. Bina bu yüzden yıkılıp yıkılmadığı ya da bu raporun ardından iyileştirme çalışmalarının yapılıp yapılmadığı henüz bilinmiyor. Champlain Kuleleri’nin bu yıl milyonlarca dolarlık bir restorasyon sürecinden geçmesi bekleniyordu.

136 dairelik apartmanın 55 dairesi perşembe gecesi çok sayıda sakini uykudayken yıkıldı. Yakınlarının bina enkazında olduğunu anlatan kimi vatandaşlar ise umutlarının yavaş yavaş tükendiğini ifade etti. Arama kurtarma ekipleri çalışmalarında eğitimli köpekleri, droneları ve inşaat makinelerini kullanıyor. Meksika ve İsrail’den ekipler de çalışmalara katkı sunuyor.

PARAGUAY DEVLET BAŞKANI’NIN EŞİNİN AKRABALARI DA ENKAZ ALTINDA

Bazı Latin Amerika ülkelerinin konsoloslukları, vatandaşlarının enkaz altında olabileceği bildiriminde bulundu. Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benítez’in eşi Silvana López Moreira’nın akrabalarının da kayıplar arasında olduğu öğrenildi. Moreira’nın kardeşinin de kocası ve çocuklarıyla birlikte binada yaşadığı aktarıldı.

Arama kurtarma ekipleri, enkaz altında kalanları tespit edebilmek için ısıya duyarlı kameralardan ve kurtarma köpeklerinden yararlanıyor. Ancak enkazda kaymalar olmasından korkulduğu için kurtarma çalışmaları yavaş ilerliyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Florida Valisi Ron DeSantis’in bölgede acil durum ilan etmesini istedi ve “Florida halkı bizden nasıl bir yardım isterse yapmaya hazırız” dedi. (BBC Türkçe)

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*