New York’ta silahlı saldırılar arttı: Acil durum ilan edildi


ABD’de 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarının yapıldığı hafta sonu en az 150 kişinin silahlı saldırılarda hayatını kaybetmesinin ardından New York eyaletinde acil durum ilan edildi.

ABD’de 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarının yapıldığı 3 günlük hafta sonu tatilinde en az 150 kişinin silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi üzerine New York yönetimi harekete geçti.

New York Valisi Andrew Cuomo’nun kararıyla, New York, bu konuda “acil durum” ilan eden ilk eyalet oldu.

Vali Cuomo yaptığı açıklamada, “Bu eyalet çapında bir sorundur ve acil bir durumdur. Eyalet halkının bunu anlamasını ve acil duruma olduğu gibi tepki vermelerini istiyorum” diye konuştu.

Cuomo ayrıca, Silahlı Şiddeti Önleme Ofisi’nin kurulduğunu duyurdu.

“2020’YE KIYASLA 2021’İN İLK 6 AYINDA NEW YORK’TA SİLAHLI SALDIRILAR YÜZDE 38 ARTTI”

Vali Cuomo, “Silahlı şiddetin maliyeti, her yıl sağlık hizmetleri/toplumsal maliyetlerde 280 milyar doları aşıyor. 4 Temmuz kutlamalarının yapıldığı hafta sonunda Buffalo’da 14, Syracuse’da 5, Long Island’da 3, Utica’da 2 ve Rochester’da 1 kişi vuruldu” dedi.

Yalnızca 4 Temmuz hafta sonunda New York kentinde 26 kişinin vurulduğunu belirten Cuomo, New York’ta silahlı şiddet 2020’ye kıyasla 2021’in ilk 6 ayında yüzde 38 arttığını söyledi.

Söz konusu acil durum ilanında silahlı şiddet olayları “halk sağlığı krizi” olarak ele alınırken, ilan şiddet krizini yönetmek ve şiddet oranını azaltmak için kısa vadeli çözümler ile şiddet döngüsünü kırmak için toplum temelli müdahale ve önleme stratejilerine odaklanan uzun vadeli çözümleri içeriyor.

Acil durum ilanı ayrıca risk altındaki gençleri yaz döneminde iş fırsatlarına dahil eden programları, gençleri sokaklardan uzaklaştırmak için faaliyet programları da dahil olmak üzere müdahale ve önleme programlarına 138.7 milyon dolar tutarında yatırım yapılmasını içerirken, devam eden silahlı şiddeti önleme programlarını da destekliyor.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*