Polis ‘Adalet Nöbeti’ne saldırdı, Gergerlioğlu’nun oğlu gözaltında


ANKARA – Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına rağmen serbest bırakılmayan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu için Sincan Cezaevi önünde yapmak istediği Adalet Nöbeti’ne polis saldırdı.

Polis, Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu’nu da darp ederek gözaltına aldı. Gergerlioğlu’nun gözaltına alınması sırasında görüntü çekmek isteyen gazetecilere de saldıran polis Artı TV kameramanı Nazım Fayık, Bahadır Demircan, Ali İmran (HDP yöneticisi) ve Melek Çetinkaya’yı gözaltına aldı. Gözaltına alınanların Sincan Fatih Karakolu’na götürüldüğü öğrenildi. 

GERGERLİOĞLU NEDEN TAHLİYE EDİLMİYOR? 

Anayasa Mahkemesi’nin Ömer Faruk Gergerlioğlu’yla ilgili oy birliği ile aldığı ‘hak ihlali’ kararının ardından lerel mahkemenin yeniden yargılama ve tahliye kararı verilmesi gerekiyor. ancak yerel mahkeme AYM’nin kararının kendilerine tebliğ edilmemesini gerekçe göstererek işlem yapmıyor. Hak ihlali kararını 1 Temmuz’da veren AYM’nin aradan geçen zamana karşın bu kararı neden yerel mahkemeye ulaştırmadığı bilinmiyor.  Edinilen bilgiye göre Gergerlioğlu’nun avukatları AYM’ye bir dilekçe vererek alınan kararın hızla yerel mahkemeye gönderilmesini talep etti. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun avukatı Bişar alınak 3 Temmuz’da yaptığı açıklamada Gergerlioğlu kararının kendilerine de verilmediğini belirterek “Gazetecilerin alabildiği ancak taraflara kararın verilmediği bir hukuk komedyası var” ifadesini kullanmıştı. (ANKARA)

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*