Rusya’dan uçuşlar başlıyor: Delta varyantı Türkiye’yi riske sokabilir – Aynur Tekin


DUVAR – Rusya’nın yüksek Covid-19 vakaları sebebiyle 15 Nisan’dan bu yana askıya aldığı Türkiye uçuşları yeniden başlıyor. 16-17 Haziran’da Rusya’dan bir heyet Türkiye’yi ziyaret etmiş ve turizm tesislerindeki salgın önlemlerini yerinde incelemişti. Bu ziyaretin ardından uçuşların 22 Haziran itibarıyla yeniden başlatılacağı duyuruldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya’nın kararının ardından sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda “Rusya’nın 22 Haziran itibarıyla ülkemize uçuşları tekrar başlatması güvenli turizm adına ülkemize olan güvenin bir göstergesidir” yorumunda bulundu. Ancak uzmanlar, aynı iyimserliği paylaşmıyor: Gerekli önlemler alınmazsa, Covid-19 vakalarının arttığı ve delta varyantının yaygın görüldüğü Rusya’dan gelen turistlerin Türkiye için risk oluşturabileceğini belirtiyor.

Özellikle başkent Moskova’da görülen vaka artışı dikkat çekiyor. İki hafta önce 3 binlerde olan vaka sayısı son birkaç gün içinde 10 bine dayandı. Kentte görülen vakaların yüzde 89,3’ünün delta varyantı olduğu açıklandı. Peki, iki ülke arasında yeniden başlayan turizm uçuşları, Rusya’da yaygın bir biçimde görülen delta varyantının Türkiye’ye gelmesine sebep olabilir mi?

VARYANTLARLA İLGİLİ BİLGİ PAYLAŞILMIYOR

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, Türkiye’nin endişe verici varyantları yakından takip etmesi gerektiğini belirterek “Sorun yalnızca Rusya’dan bize gelecek olanlarla sınırlı değil. Hem ülke içerisinde hem de başka ülkelerden örneğin İngiltere’den, Hindistan’dan gelebilecek olanlar da var” diyor. Prof. Dr. Pala, Sağlık Bakanlığı’nın PCR testi ile yetinmeyip varyantların inceleneceği, ayrıntılı genom analizlerinin yapılacağı bir konsorsiyum kurması gerektiğini belirtiyor.

Ancak, Türkiye’de varyantlara dair güncel bilgi paylaşımı yapılmıyor. Sağlık Bakanı Koca, delta varyantı ile ilgili en son 28 Nisan tarihinde bilgi vermiş ve bu varyantın İstanbul’da 5 kişide görüldüğünü söylemişti.

‘AŞILAMA DÜŞÜK, VARYANT YAYGIN: KATI TEDBİRLER GEREK’

TTB Halk Sağlığı Kolu Başkanı Uzm. Dr. Nasır Nesanır’a göre Rusya’nın içinde bulunduğu durum, endişelenmek için gereken tüm unsurları içeriyor: “Rusya’da salgın kontrol altında değil, aşılama oranı düşük, delta varyantı da yaygın. Bu üçü sizin zaten çok katı tedbirler almanız gerektiğini gösteriyor.”

Güncel verilere göre Rusya’da nüfusun yüzde 10’una iki doz aşı yapıldı. “Aşılama oranının düşük olması bir varyantla karşılaşıldığında bunun hızlı bir şekilde yayılacağını bize gösteriyor” diyor.

Öte yandan Uzm. Dr. Nasır Nesanır, Türkiye’de vakaların günlük 5 bin civarında seyrettiğini ve nüfusun yalnızca yüzde 18’inin tam aşılı (iki doz) olduğunu belirterek, “Salgın Türkiye’de de kontrol altında değil. O yüzden çok dikkatli olmamız gereken bir dönemdeyiz. Burada insan yaşamından ziyade ekonomik faaliyet yürüsün kaygısıyla hareket ediliyor” diyor.

Rusya’dan gelen yolculardan, Türkiye’ye giriş yapmadan en çok 72 saat önce sonuçlanmış negatif PCR testi isteniyor. Yolcular 2 doz aşı yaptırmaları durumunda ise PCR testinden muaf tutuluyor. 

‘NEGATİF PCR TESTİ YETERLİ DEĞİL’

Uzm. Dr. Nasır Nesanır, Hindistan’da ortaya çıkıp yayılan delta varyantının Rusya’da baskın hale geldiğini belirtiyor. Bu sebeple negatif PCR testinin tek başına yeterli olmayacağını söylüyor:

“Hindistan’dan giriş yapanlara uygulanan karantinanın aynısının, Rusya’dan gelenler için de uygulanması gerekiyor. Şu anda Hindistan’dan gelen bir insan doğrudan uçaktan indiği gibi Türkiye’ye giriş yapabiliyor mu? Hayır.”

Delta varyantının ortaya çıktığı Hindistan ve yakınındaki ülkelerden Türkiye’ye girişlerde son 72 saat için yapılmış negatif PCR testi isteniyor. Test sonucu negatif olanlar 14 gün karantinaya alınıyor. Bu sürenin sonunda yapılan PCR testinin sonucu negatif çıkarsa, kişinin karantinası sonlandırılıyor.

‘KİŞİ AŞISIZSA SEMPTOM SORGULAMASI YAPILMALI’

Prof. Dr. Pala, Rusya’dan gelen henüz iki doz aşısını yaptırmamış turistler için risk değerlendirmesi yapılması ve gerek görülürse karantina uygulanması görüşünde. “Kişilerin PCR test sonuçları çıkana kadar herhangi bir yere gitmemesi sağlanmalı” diyor ve ekliyor:

“Türkiye gelen kişi aşısız, risk grubunda PCR sonucuna dair net bir karar vermek mümkün değilse -bazen böyle olgular olduğu için söylüyorum- semptom sorgulaması yapılmalı. Örneğin hastalığa ilişkin birtakım bulguları varsa o zaman mutlaka karantinaya alınmalı. Eğer biz Rusya’dan gelenlere hiçbir önlem almadan doğrudan ülkenin içine alacak olursak delta varyantının etkin olduğu bu dönemde Türkiye’yi risk altına sokabiliriz.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, salgın gölgesinde geçen 2020 yılında yaklaşık 2 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret etti. Bu oran 2019 yılında 7 milyonu aşmış ve Ruslar Türkiye’ye gelen yabancı turistler arasında ilk sırada yer almıştı.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*