Şafak Tavkul Hakk’a yürüdü


Sanatın birçok alanında eserler veren Şafak Tavkul’un cenazesi, yarın Konya Başhüyük Köyü Camii’nde kılınacak namazın ardından toprağa verilecek.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Tavkul’un vefatına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Güzel ağabeyimiz, gönül dostumuz, çizgi ve resim ustası Şafak Tavkul Hakk’a yürüdü. Mevla mekanını cennet, makamını ali eylesin. Başımız sağ olsun. Zor bir hastalık süreci geçirdi. Bir an bile ye’se kapılmadı, hayat ve iman neşvesini yitirmedi. Ruhun şad olsun güzel abim” ifadelerini kullandı.

NUMAN KURTULMUŞ: KALEMİNİ HAK’TAN VE ANADOLU İNSANINDAN YANA TUTAN DEĞERLİ KARDEŞİM

Çizer ve ressam Şafak Tavkul’un vefatıyla ilgili AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da sosyal medya hesabından başsağlığı mesajı paylaştı.

Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada ” ‘Biz her türlü rengimizle büyük bir milletiz, 15 Temmuz’da sanatımızla direndik’ sözleriyle kalemini ve çizgisini Hak’tan ve Anadolu insanından yana tutan değerli kardeşim, sanatçı Şafak Tavkul’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerinin başsağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

ŞAFAK TAVKUL KİMDİR?

Şafak Tavkul, 1963’te dünyaya geldi. İlk resim ve karikatür sergisini 1978’de henüz 15 yaşındayken açtı. TED Ankara Koleji’nin ardından Mimar Sinan Üniversitesi’nde resim ve heykel eğitimi aldı. Öğrencilik yıllarından başlayarak çeşitli çocuk ve mizah dergilerinde çalıştı. Çizerliğin yanında gazetecilik yaptı.

Tanınmış dergilerde sanat yönetmenliği de yapan Tavkul, 1988’de çizgi film sektörüne geçerek birçok uzun metrajlı filme imza attı. Kendi yapım şirketinde reklam filmleri, animasyon ve belgeseller üreten sanatçı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde de animasyon dersleri veriyordu.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında sokağa çıkarak gördüklerini birebir kalemine aktaran ve darbeci hainlerin sivil halkın üzerine ateş açmasıyla birlikte sipere yatan sanatçı, bu çalışmaya imza atmasının sebebini, “Hayatımda ilk defa gördüğüm olaylar yaşanıyordu” sözleriyle dile getirmişti.

KAYNAK: HABER7

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*