Sinovac aşısında beklenen haber geldi! Çocuklarda, büyüklerden daha güçlü antikor oluşturdu


Türkiye’de de uygulanmaya devam eden Sinovac aşısıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. 3-17 yaş arasındaki çocuklar üzerinde yapılan araştırmada, aşının çocuklarda da antikor oluşturduğu bilgisi paylaşıldı. Bilim insanları, çocuklardaki antikor oranının 18-59 yaşlarındaki yetişkinler ile 60 yaş ve üzerindeki yaşlılardan daha yüksek olduğunu bildirdi.

Çin’in Sinovac şirketi tarafından üretilen CoronaVac aşısı, Türkiye’de yetişkinlere uygulanmaya başlandı. mRNA yöntemini tercih etmek istemeyen birçok vatandaş, eski tip aşı olarak bilinen Sinovac’ın CoronaVac aşısını yaptırıyor. Özelikle kanser hastalarına da Sinovac aşısı öneriliyordu. Ancak aşının çocuklar üzerinde nasıl bir etki yarattığı bilinmiyordu. Sonunda, çocuklarla ilgili de güzel haber geldi.

28 GÜN ARAYLA İKİ DOZ AŞI UYGULANDI

Lancet Enfeksiyon Hastalıkları dergisinde yayımlanan çalışmada, Çin’in Hıbey eyaletine bağlı Zanhuang ilçesinde 3-17 yaş arası sağlıklı çocuk ve ergenlerde CoronaVac’ın faz 1 ve faz 2 klinik deneylerinin sonuçları paylaşıldı. Çalışmanın 31 Ekim-2 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen Faz 1 aşamasında 72, 12-30 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen Faz 2 aşamasında da 480 katılımcı yer aldı. Katılımcılara 28 gün arayla 1,5 mikrogram ve 3 mikrogram doz aşı yapıldı. Bir grup katılımcı da kontrol grubu olarak gözlendi.

YÜZDE 96’DAN FAZLASINDA ANTİKOR OLUŞTU

Çalışmanın sonucunda, aşının her iki dozunun da uygulandığı çocuk ve ergenlerin yüzde 96’dan fazlasında antikor oluşumu gözlendi. Aşılama sonrası kaydedilen çoğu hafif ve orta şiddetli yan etkilerden en çok görülenin enjeksiyon bölgesinde ağrı (yüzde 13) olduğu bildirildi.

3-17 YAŞ ARASI İÇİN GÜVENLİ

Faz 1 çalışmalarında katılımcılardan 69’una, faz 2 çalışmalarında katılımcılardan 467’sine aşının ikinci dozu uygulandı.Faz 1 çalışmalarında, iki doz aşılamadan sonra 1,5 mikrogram ve 3 mikrogram doz uygulanan her iki grupta da antikor oluşma oranı yüzde 100 olarak tespit edildi. Faz 2 çalışmasında, 1,5 mikrogram doz uygulanan grupta antikor oluşumu yüzde 96,8; 3 mikrogram doz uygulanan grupta da yüzde 100 olarak kaydedildi.

Çalışmada, Kovid-19’a karşı CoronaVac aşısının iki dozunun 3-17 yaş çocuk ve ergenler için “güvenli, iyi tolere edilmiş olduğu ve salgısal tepkiler oluşturduğu” kaydedildi.

BAĞIŞIKLIK TEPKİLERİ DAHA YÜKSEK

Araştırmacılar, çocuklar ve ergenler arasındaki bağışıklık tepkilerinin 18-59 yaşlarındaki yetişkinler ile 60 yaş ve üzerindeki yaşlılardan daha yüksek olduğunu belirtti. Araştırmacılar, çalışmanın sonuçlarına göre, 3-17 yaş arası çocuklar ve ergenler için aşının iki kez 3 mikrogram doz uygulanması önerisinde bulundu.

Sinovac aşısında beklenen haber geldi! Çocuklarda, büyüklerden daha güçlü antikor oluşturdu

Kaynak: Anadolu Ajansı / Zehra Ulucak Kıdık

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*