Sinovac Aşısının Türkiye’deki Etkinlik Oranı Açıklandı


The Lancet, Sinovac’ın koronavirüs aşısının Türkiye’deki faz 3 sonuçlarını yayınladı. İlgili makaleye göre Çin’in geliştirdiği koronavirüs aşısının Türkiye’deki etkinlik oranı, yüzde 83,5 seviyesinde. Ayrıca bu aşı, hastaneye yatışı yüzde 100 engelliyor.

198 yıllık köklü tıp dergisi The Lancet, Çinli aşı şirketi Sinovac tarafından geliştirilen Coronavac isimli koronavirüs aşısının Türkiye’deki etkinlik durumuyla ilgili bir makale yayımladı. Yayımlanan makaleye göre Coronavac’ın Türkiye’deki üçüncü faz sonuçları, aşı etkinliğinin yüzde 83,5 olduğunu ortaya koyuyor.

Makalede yer alan bilgilere göre Coronavac’ın Türkiye’deki faz 3 çalışmalarına, 10 bin 214 kişi katıldı. Gönüllüler, 18 ila 59 yaş aralığındaydı. Ayrıca bunlara ek olarak 4 kişi de 59 yaşın üzerindeydi ancak bu gönüllülerle ilgili veriler, yaş durumundan dolayı faz 3’ün dışında tutuldu.

The Lancet’ta yer alan makalenin öne çıkan detayları

Sinovac

Makaleye göre faz 3 çalışmalarına katılan kişilerin bir bölümüne gerçek aşı, bir bölümüne ise plasebo, yani boş aşı uygulandı. İki doz aşı vurulan gönüllülerden bir tanesi, aşılamadan 14 gün sonra COVID-19‘a yakalandı. Bu rakam, faz 3 boyunca 41’e kadar yükseldi. Gerçek aşı vurulmuş olan gönüllülerden sadece 9 tanesinin COVID-19’a yakalandığı, 32 kişinin ise plasebo grubunda olduğu belirlendi.

İLGİLİ HABER

Pfizer/BioNTech, Delta Varyantına Karşı Aşısını Güncelledi: 3. Doz Olarak Vurulabilir

Çin koronavirüs aşısının Türkiye’deki faz 3 çalışmaları, bu aşının hastaneye yatışları yüzde 100 oranında engellediğini ortaya çıkardı. Ayrıca faz 3 aşamasına dahil olup COVID-19’a yakalanan vatandaşların hiçbiri, bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetmedi. Şimdi bu aşıyla ilgili en çok merak edilen şey, Coronavac’ın delta ve delta plus gibi varyantlara karşı ne kadar etkili olabileceği…

Kaynak :
https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/coronavac-asisinin-turkiye-sonuclarini-the-lancet-acikladi-yuzde-83-5-etkili-6529675/

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*