Sızdırılan Windows 11 kurulum dosyası resmen onaylandı


Microsoft’un Windows 11 sürümü geçtiğimiz haftalarda sızıntılar ile ortaya çıkmıştı. Microsoft’un lansmanından sonra da yeni bir sürüm geleceği belli olmuştu ve bugün birkaç saat önce yeni bir güncelleme yayınlandı.

Neden Windows 11 kuramıyorsunuz? İşte yeni yöntem

Neden Windows 11 kuramıyorsunuz? İşte yeni yöntem

Bilgisayarınızın neden Windows 11 sürümüne yükseltilemeyeceğini ortaya çıkan yeni yazılım sayesinde ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Sızdırılan sürüm tam olarak kullanıma hazır olmadığından ve herhangi bir hata ile karşılaştığınız zaman Microsoft’un destek sunmamasından dolayı kurulumunu yapmak pek de mantıklı değildi. Insider kullanıcılarına bugün paylaşılan sürüm ile birlikte resmi sürümü bilgisayarlarınıza kurabileceksiniz. Bu sürüm ile birlikte oluşabilecek sorunlar daha da azalacaktır ve sızıntı olan sürüme göre birkaç değişikliliği de içerisinde barındıracak.

Bu sürümü kurabilmeniz için Windows hesabınızın etkin olduğu oturumda Insider’a giriş yapmanız gerekiyor. Ardından Windows Güncellemeleri bölümünden Windows 11’e uygulamalarınızı ve dosyalarınızı kaybetmeden doğrudan geçiş yapabilirsiniz.

Windows 11 Insider sürümünü yükleme adımları

Bilgisayarınızı Windows Insider programına geçirdikten sonra Windows 11’in ilk Insider derlemesine geçirebilmek için ilk önce elle güncellemeleri taramanız gerekiyor. Ayarlar menüsünden Güncellemeler ve Güvenlik kısmına girin ve oradan güncellemeleri tarayın. Eğer “Windows 11 Insider Preview 10.0.22000.51 (co_release)” isminde bir dosyanın inmeye başladığını gördüyseniz bilgisayarınıza Windows 11 sürümünün ilk derlemesi geliyor demektir. Güncellemeyi indirip, yükledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows 11 yükleme işlemini devam ettirin.

Windows 11 sistem gereksinimleri

Windows 11 kurulumu için 1 gigahertz (GHz) ve üstü, 64 bit mimarili ve 2 çekirdekten fazla olan bir işlemciye, en az 4 GB bellek boyutuna, 64 GB veya daha büyük bir depolama alanına, UEFI ve güvenli önyükleme özelliğine, TPM 2.0 özelliğine, WDDM 2.0 sürücüsü ile DirectX 12 veya üstü olan bir grafik kartına ve 9 inçten büyük olan yüksek çözünürlüklü (720P) bir ekrana sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca cihazınızın kurulumunu tamamlayabilmek için internet bağlantınızın ve bir Microsoft hesabınızın olması gerektiğini de hatırlatalım.

Bu özellikler, bilgisayarınıza Windows 11 kurulumu yapabilmek için gerekli olan temel gereksinimlerdir. Cihazınız bu gereksinimleri karşılamıyorsa, cihazınıza Windows 11 yüklenmeyebilir. Bu bağlamda yeni bir bilgisayar almayı veya hali hazır kullandığınız sisteminizde yükseltme yapmayı düşünebilirsiniz.

Hatırlatmakta fayda var, bu sürüm son kullanıcıları kapsamıyor. Eğer gelişmiş bir kullanıcı değilseniz ve pek de bir bilginiz yoksa kararlı sürümü beklemenizde fayda var. Eğer yeni gelen sürümü denemek istiyorsanız güncellemeyi sisteminize kurabilirsiniz, ancak bazı hataların olabileceğini unutmayın.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*