Son dakika: Fabrikada korkunç yangın! 49 kişi yanarak öldü


Narayanganj İtfaiye ve Sivil Savunma yetkilisi İkbal Hossain, Hashem Yiyecek ve İçecek Fabrikası’nda çıkan yangında 49 kişinin hayatını kaybettiği ve yaralanan onlarca işçinin Dakka Tıp Hastanesi ve çeşitli hastanelere kaldırıldığını söyledi. Perşembe günü öğleden sonra başlayan yangın, hala söndürülemedi.

Son dakika: Fabrikada korkunç yangın 49 kişi yanarak öldü

İtfaiye yetkilisi Russel Shikder, yaptığı açıklamada, dün gece başkentin dış mahallelerinden Rupganj’da bulunan Hashem Gıda ve İçecek Şirketinin fabrikasında başlayan yangında çok sayıda kişinin yaralandığını söyledi. Beş katlı fabrikada mahsur kalan en az 49 kişinin hayatını kaybettiği; arama kurtarma ekiplerinin, 17 kişinin cesedine ulaşabildiği kaydedildi.

Son dakika: Fabrikada korkunç yangın 49 kişi yanarak öldü

Yangının neden çıktığı, kaç kişinin mahsur kaldığı ve kaç kişinin kayıp olduğu netleşmedi.

Narayanganj İtfaiye Şube Müdür Yardımcısı Abdullah Al Arifin de “11 itfaiye ekibinin alevleri söndürmek için çalışmalarını sürdürdüğünü” aktardı.

Yüzlerce perişan akraba ve fabrikada çalışan diğer işçiler, bina hala alevler içindeyken acil servisler ekiplerinin cesetleri çıkarmasını endişeyle bekledi.

Yangından kurtulan fabrika işçisi Mohammad Saiful, yangın başladığında içeride düzinelerce insanın olduğunu söyledi. Saiful, “Üçüncü katta, her iki merdiven boşluğundaki kapılar da kapalıydı. Diğer meslektaşlarımız içeride 48 kişi olduğunu söylüyor. Onlara ne olduğunu bilmiyorum” dedi.

Son dakika: Fabrikada korkunç yangın 49 kişi yanarak öldü

Başka bir işçi olan Mamun, zemin katta çıkan yangının ardından 13 işçiyle birlikte çatıya koştuğunu ve tüm fabrikayı siyah dumanın kapladığını söyledi.

Narayanganj İtfaiye Şube Müdür Yardımcısı Abdullah  Al Arifin, tüm binanın alev aldığını, yaralı ve kayıp sayısının ise kurtarma operasyonu tamamlandıktan sonra netleşeceğini belirtti.

Yangından kaçmayı başaran işçiler, en az 40 işçinin mahsur kaldığı yangının zemin katta çıktığını kaydetti.

Son dakika: Fabrikada korkunç yangın 49 kişi yanarak öldü

Bangladeş’te altyapısı yetersiz eski binalarda ve sanayi sitelerinde kurulan fabrika ve atölyelerde, yakın geçmişte çok sayıda kişinin ölümüne sebep olan yangınlar meydana gelmişti.

Dakka’da 2010’da kimyasal maddelerin yasa dışı depolandığı bir apartmanda çıkan yangında 123 kişi ölmüştü.

2012’de Dakka’nın dış mahallelerinden birindeki tekstil atölyesinde çıkan yangında 112 kişi hayatını kaybetmişti.

2019’da da konut, dükkan ve depoların iç içe geçtiği bir mahallede çıkan yangında 67, imalathanelerin bulunduğu çok katlı komplekste çıkan yangında ise 25 kişi hayatını kaybetmişti.

Son dakika: Fabrikada korkunç yangın 49 kişi yanarak öldü

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*