‘Taliban gelecek ay Afgan hükümetine barış teklif edecek’ iddiası


Taliban militanlarının Afganistan’ın kuzeyine ilerlemelerinin ardından Pazar günü 1.000’den fazla Afgan güvenlik personeli Tacikistan’a kaçarken, onlarcası da radikal İslamcı militanlar tarafından esir alınmıştı.

Taliban’ın kuzeye hızla ilerlemesinden dolayı yüzlerce Afgan güvenlik birimi ülkeyi terk etmişti. ABD, ülkedeki tüm yabancı askeri birliklerin 11 Eylül’de ülkeden çıkartılması planı kapsamında Afganistan’daki ana üssünü resmi olarak boşaltmıştı. ABD’nin ana üssünü boşaltmasından iki gün sonra Pazar günü geri çekilen Afgan asker sayısı şu ana kadarki teyit edilen en yüksek sayı oldu.

“BARIŞ GÖRÜŞMESİ SÜRECİ HIZLANACAK”

ABD’nin Bagram Hava Üssü’nü Afgan ordusuna bırakması Taliban’ın yeni bölgeler üzerinde hakimiyet elde etme hızını arttırırken, Taliban liderleri uzun süre kesintiye uğratılmış olan görüşmeleri geçen hafta Afgan hükümet temsilcileriyle Katar’ın başkenti Doha’da yeniden başlatmıştı.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mujahid, “Önümüzdeki günlerde barış görüşmeleri ve süreci hızlandırılacak. Bunun önemli bir aşamaya varması bekleniyor. Doğal olarak barış planıyla ilgili olacak. Her iki taraf da yazılı barış planlarını paylaştıktan sonra bu aşamaya varılması muhtemelen bir ay sürecektir. Her ne kadar (Taliban olarak) savaş meydanında üstünlüğe sahip olsak da, görüşmeler ve diyalog konusunda çok ciddiyiz” dedi.

İlginizi ÇekebilirTaliban'dan kaçan Afgan askerleri Tacikistan'a sığındıTaliban’dan kaçan Afgan askerleri Tacikistan’a sığındıİlginizi ÇekebilirABD-Türkiye arasındaki Afganistan pazarlığının detayları ortaya çıktıABD-Türkiye arasındaki Afganistan pazarlığının detayları ortaya çıktıİlginizi ÇekebilirABD ve NATO Afganistan'dan resmen ayrılıyorABD ve NATO Afganistan’dan resmen ayrılıyor

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*