Tarihi Bitcoin Vurgununun Arkasındaki Kardeşler: Çalmadık, Hacklendik!


Geçtiğimiz günlerde Güney Afrika merkezli yatırım platformu Africrypt’in arkasındaki iki kardeş, yatırımcıların fonlarıyla satın alınan 3,6 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) ile birlikte ortadan kaybolmuştu. Şimdi, iki genç yöneticinin iddiaları reddettiği ortaya çıktı.

Africrypt yöneticileri, suçlamaları reddetti

BBC’den gelen sorulara yanıt veren kardeşler, şirketlerinin bir hack saldırısının kurbanı olduğu konusunda ısrar ederken, medyanın kayıp Bitcoin’in (BTC) değerini olduğundan fazlaymış gibi gösteriyor olabileceğini de iddia etti. Açıklamalarına göre yöneticilerden Cajees’i temsil eden Avukat John Oosthuizen, müvekkili aleyhindeki suçlamaların temelsiz olduğunu söyledi. Ancak, saldırıdan sonra müvekkilinin polise haber verip vermediği sorulduğunda, Oosthuizen “hayır” dedi.

Türkiye'de İlginç Bitcoin Vurgunu: 4 Kişi Tutuklandı!

Avukat, Cajees’in nerede olduğunu açıklamasa da müvekkilinin yetkililerden gelecek herhangi bir soruşturmada işbirliği yapacağını söyledi. Bu arada, anonim bir Africrypt yatırımcısı, medya kuruluşu BBC’ye verdiği demeçte, çalınan Bitcoin’lerin kesin değerinin, halihazırda bildirilen miktarlardan çok daha az olduğunu söyledi.

Hatta, Africrypt’in web sitesinde Ocak 2021’den kalma bilgiler, yatırım şirketinin yönetimi altında 100 milyon dolardan az bir miktar olduğunu gösteriyor. Bu, bildirilen 3,6 milyar dolarlık kayıp BTC’den çok daha düşük, bu da, birçok insana göre, ilk rakamların şişirildiğine işaret edebilir.

Tarihi Bitcoin Borsası Soygunu: Milyarlarca Dolarla Kaçtılar!

Güney Afrika’da Bitcoin vurgunu: Neler yaşanmıştı?

2019 yılında lanse edilen Johannesburg merkezli Africrypt, Güney Afrikalı kardeşler Ameer ve Raees Cajee tarafından kuruldu. Platform, yatırılan Bitcoin miktarının minimum beş katı getiri sözü verdi. Ancak, Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere bir grup Africrypt müşterisi adına hareket eden avukatlara göre, 3,6 milyar dolar değerindeki Bitcoin ve projenin arkasındaki kardeşler kayboldu. Kardeşlerin telefonlarına yapılan aramalar anında sesli mesaja yönlendiriliyor ve şirketin web sitesi kapanıyor.

Nisan ayında Ameer Cajee, şirketin bir hack kurbanı olduğunu söyledi. Bunu takiben, yatırımcılar davayı araştırmak için bir hukuk firması ile anlaştı. Ancak Cajee, yatırımcılardan olayı yetkililere bildirmemelerini de istedi ve bu da yatırımcıları daha da endişelendirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*