Türksat 5A uydusu yarın devreye alınıyor!


Türksat 5A uydusu, 8 Ocak 2021’de Florida’dan uzaya gönderildi. T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türksat, Airbus ve SpaceX ortaklığında gerçekleştirilen organizasyonu ShiftDelete.Net YouTube kanalından canlı olarak ekrana getirmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün yaptığı yeni bir açıklamayla uydumuzun devreye alınacağını açıkladı.

Orta Sınıf 1. Seviye İKA’lar atış testi gerçekleştirdi

Orta Sınıf 1. Seviye İKA’lar atış testi gerçekleştirdi

Savunma Sanayii’mizin önemli araçlarından biri olan BARKAN insansız kara araçlarının atış testi göz doldurdu.

Türksat 5A yayın hayatına başlıyor

SpaceX firmasının uzaya taşıdığı 5. nesil haberleşme uydusu, 28 Haziran yani yarın Ankara’daki Türksat Yerleşkesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile devreye alınacak. Yüzde 20’lik bir yerlilik payına sahip olan uydu, yaklaşık dört aylık bir yolculuğun ardından yörüngedeki konumuna yerleşti.

Ocak ayı başında başarıyla fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun yörünge yolculuğuna devam ettiği bilgisini veren Karaismailoğlu, yarın düzenlenecek törenle yeni uydumuzun dünyaya hizmet vermeye başlayacağını açıkladı. Türksat 5A hizmete başladığında Türkiye ile Avrupa başta olmak üzere Afrika Kıtası ve Orta Doğu’nun yanı sıra Ege, Akdeniz ve Karadeniz‘i tamamen kapsama alanına alacak.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*