Windows 11 akıllı telefonda çalışırken görüntülendi!


Windows 11 işletim sisteminin x64 ve ARM tabanlı cihazları destekleyen ön izleme sürümleri yayınlandı. Platformu denemek isteyen dünya genelindeki bütün kullanıcılar bilgisayarlarına veya tabletlerine yüklerlerken; meraklı bir geliştirici Microsoft Lumia 950 XL akıllı telefon ile Windows 11 çalıştırmayı başardı. O anları videoya kaydeden şahıs bir zamanların efsanevi işletim sistemlerinden Windows Phone’a ilişkin anıları yeniden canlandırdı.

İlk sürümü 2010’da çıkan Windows Phone’un son versiyonu Windows 10 Mobile olmuştu. 2015 yılında akıllı telefon kullanıcılarının erişimine açılan güncelleme ile Microsoft, Windows’un mobil taraftaki serüvenine veda etti. Android ve iOS‘e bir türlü rakip olamayan işletim sistemi tarihin tozlu sayfalarına karıştı.

Windows 11’den ARM mimarisine büyük destek

Windows 11’den ARM mimarisine büyük destek

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 11 ile yükselen ARM platformuna ARM64EC teknolojisi ile daha fazla destek sunmaya hazırlanıyor.

Windows 11, Microsoft Lumia 950 XL ile stabil çalışıyor

Windows 11 işletim sistemini Microsoft Lumia 950 XL akıllı telefona uyarlayan geliştirici Gustave Monce, o anları videoya kaydetti. Twitter hesabından ekran görüntüleri yayınlayan Monce ilk başta Windows 11’i uzak masaüstü bağlantısı yöntemiyle telefonda çalıştırdığı yönünde geri dönüşler aldı. Ancak bunun gerçeği yansıtmadığını açıkladı ve işin aslını takipçilerine anlattı.

SDNShiftdelete.net

Windows 11 işletim sisteminin ARM tabanlı bir sürümünü Microsoft Lumia 950 XL üzerinde yerel olarak çalıştırabildiğini ifade eden Gustave Monce “bu sefer RDP değil” dedi. Geliştiricinin burada bahsettiği RDP, Remote Desktop Protokol (Uzak Masaüstü Protokolü) anlamına geliyor. Yani Monce, Windows 11’i bu kez gerçekten telefona port ederek çalıştırdığını söylemek istiyor.

Lumia 950 XL üzerinde çalışan Windows 11’in tepkime sürelerinin bir telefona göre makul olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ekrana iki kez dokunurken, dosya gezginini açarken, başlat menüsüne basarken ve diğer işlemleri gerçekleştirirken gecikmeler yaşansa da en azından sorunsuz bir deneyim sunabiliyor. Ancak ekran döndürme işlevinin pek de kararlı çalışmadığı dikkatlerden kaçmıyor.

Windows 11 ön izleme sürümünde henüz Android uygulama desteği bulunmuyor. Eğer o da olsaydı, Lumia 950 XL ile nasıl bir deneyim elde edileceğini öğrenecektik. Ancak şu aşamada nasip olmadı.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*