Windows 11 yüzlerce Intel ve AMD işlemciyi desteklemiyor: İşte desteklenen işlemciler


Haber Editörü


17

Microsoft dünkü sunumdan birkaç saat sonra Windows 11‘i destekleyen işlemcilerin bir listesini paylaştı. Şirketin aktardığı bilgiye göre işletim sistemi, ilk modelleri 2017’nin sonlarında piyasaya sürülen Coffee Lake ailesi ve daha yeni işlemcileri destekleyecek. Microsoft’un resmi web sayfasında uyumlu Intel işlemcilerin tam listesi yer alıyor.

AMD tarafında durum daha da can sıkıcı. Windows 11, 2018’in ilkbaharında duyurulan Zen+ mikro mimarisine sahip ve daha yeni AMD işlemcili bilgisayarlara yüklenebilecek. Microsoft yeni nesil Windows’un desteklediği AMD işlemcilerin tam listesini yayınladı. Buraya tıklayarak tüm modelleri görebilirsiniz.

Desteklenen işlemci sayısı ciddi anlamda azaldı

Desteklenen işlemcilerin, Windows 10’a kıyasla önemli ölçüde azalması dikkat çekiyor. Örneğin, Windows 10‘ün mevcut sürümü 369 AMD işlemciyle çalışırken Windows 11, 167 işlemciyi destekliyor. Öte yandan Windows 10, 883 Intel işlemciyi desteklerken, Windows 11 yalnızca 537 işlemciyle uyumlu.

Şirketin web sitesindeki işlemci listesinin ilerleyen dönemlerde güncellenip güncellenmeyeceği belli değil. Windows 10’un, resmi destek listesinde yer almayan işlemcilere sahip bilgisayarlara da yüklenebildiğini biliyoruz. Aynı durumun Windows 11 için de geçerli olup olmayacağı bilinmiyor.


Kaynakça

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-intel-processors

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-amd-processors


Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:

DH Android Uygulamasını İndir
DH iOS Uygulamasını İndir

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*