Yunanistan’dan S-300’lerin kaldırılmasını isteyen ABD’ye tepki: Hiçbir sıkıntı çıkarmıyor


Yunanistan’da yayın yapan Pentapostagma gazetesi; ABD’nin, Yunanistan’a S-300 hava savunma sistemleri konusunda baskı uyguladığını öne sürdü.

Yunan medyası ABD’ye kızgın: Şantaj ediyorlar

“Yunanistan’a Amerikan şantajı” başlıklı habere göre, Rus yapımı hava savunma sistemlerinden rahatsızlık duyan ABD yönetimi, “Savunma sistemini derhal devre dışı bırakın” ikazında bulundu.

“S-300’ler hiçbir sıkıntı çıkarmıyor”

ABD ile yakın ilişkiler kurmak istediklerini vurgulayan Yunanistan yönetimi ise söz konusu talebe, “İkili ilişkileri genişletmek istiyoruz ama sistemi devre dışı bırakmamız talep edilemez. S-300’ler hiçbir sıkıntı çıkarmıyor.” diyerek karşılık verdi.

Yunan basınında yer alan

Yunan basınında yer alan

S-300 testine hazırlanan Yunanistan'a NATO üyesi ülkeler sessiz kaldı

DÜNYA

S-300 testine hazırlanan Yunanistan’a NATO üyesi ülkeler sessiz kaldı

ABD’nin iki farklı tutumu

Türkiye’nin, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi aldığı dönemde, Yunanistan’ın sahip olduğu S-300’lerin test atışı yapmasına sesini çıkarmayan ABD yönetiminin, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Joe Biden arasındaki görüşmenin ardından bu tavrı takınması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi’nde bir araya geldiği ABD Başkanı Biden’a, “Türkiye olarak S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin” demişti.

Erdoğan geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada ise, “Yunanistan’ın elinde S-300’ler var. Bırakın test etmeyi, kullanıyor. Buraya Amerika bir şey söylüyor mu” diyerek tepki göstermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biden'a 'Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin' dedim

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biden’a ‘Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin’ dedim

ABD Başkanı Biden NATO zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanına giderek selam verdi

OYNAT 00:21

ABD Başkanı Biden NATO zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanına giderek selam verdi

Brüksel’de gerçekleşen NATO zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden, oturum başlamadan hemen önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına giderek selam verdi. Yumruk tokuşturan iki lider bir süre ayaküstü sohbet etti.

KAYNAĞI GÖR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*