Ölüm Döşeğinde Bir Genç Annesine Asi Olarak Can Vermek Üzere | www.corek-otu-yagi.com

 

Abdullah bin Ebû Evfâ (radıyallâhü anh) şöyle anlattı:

Resûl-i Ekrem’in (sallallâhü aleyhi ve sellem) huzûrunda bulunduğumuz sırada bir adam gelerek: “Ölüm döşeğinde yatan bir genç var, kendisine ‘Lâ ilâhe illallâh’ demesi hatırlatıldığı hâlde (bir türlü) bunu söyleyemiyor.” dedi. Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.):

“Namaz kılar mıydı?” diye sordu. Adam: “Evet, kılardı” dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.) kalktı, biz de kalktık. Resûl-i Ekrem, gencin yanına giderek: “Lâ ilâhe illallâh’ de” buyurdu. Genç: “(Bunu) söyleyemiyorum” dedi.

Peygamberimiz (s.a.v.) “Niçin (söyleyemiyorsun)?” diye sorunca, birisi: “Annesine âsî idi.” dedi.

Peygamberimiz (s.a.v.) “Annesi sağ mı?” diye sordular. Oradakiler: “Evet, sağdır.” dediler.

“Çağırın (buraya kadar) gelsin.” buyurdu. Kadın gelince Peygamberimiz (s.a.v): “Bu senin oğlun mu?” diye sordu. Kadın: “Evet, oğlumdur.” dedi.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.): “Bak, şurada büyük bir ateş hazırlansa ve: ‘Oğluna şefâat edersen, (onu affedersen) bu ateşte yakmayız; fakat şefâat etmezsen, bu ateşte yakarız.’ deseler ne yapardın? Şefâat eder miydin?” diye sordu. Kadın: “O zaman onun şefâatçisi ben olurdum.” dedi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.):

“O hâlde (sana âsî olan bu oğlunu cehennem ateşinden kurtarmak için hakkını ona helâl edip) ondan râzı olduğuna, Allâhü Teâlâ’yı ve beni şâhid göster.” buyurdu. Kadın: “Allâh’ım! Seni ve Resûlünü şâhid tutuyorum. Oğlumdan râzı oldum, (hakkımı ona helâl ettim).” dedi.

Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.), hasta gence: “Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Resûlühû de.” buyurdu. Genç hemen şehâdet getirdi.

Peygamberimiz (s.a.v.): “Benim vâsıtam ile bu genci cehennem ateşinden kurtaran Allâh’a hamd olsun.” buyurdular. (Beyhakî, Delâilü’n-Nübüvve)

 

 

 

Vaka sayısı 6 binin altında

19 Haziran 2021 admin 0

Korona vaka sayısı 17 Haziran tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 18 Haziran tablosu ise akşam saatlerinde kamuoyuyla paylaşılacak. Peki, dün ki vaka sayıları kaç oldu?

AKP Hani ilçe binasına molotoflu saldırı

19 Haziran 2021 admin 0

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde kimliği belirsiz bir şahıs AKP Hani ilçe binasının önüne gelerek elindeki molotof kokteyli ateşe vererek ilçe binasına doğru fırlattı. Şahıs saldırı gerçekleştirdikten

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*