Ölüm Döşeğinde Bir Genç Annesine Asi Olarak Can Vermek Üzere | www.corek-otu-yagi.com

 

Abdullah bin Ebû Evfâ (radıyallâhü anh) şöyle anlattı:

Resûl-i Ekrem’in (sallallâhü aleyhi ve sellem) huzûrunda bulunduğumuz sırada bir adam gelerek: “Ölüm döşeğinde yatan bir genç var, kendisine ‘Lâ ilâhe illallâh’ demesi hatırlatıldığı hâlde (bir türlü) bunu söyleyemiyor.” dedi. Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.):

“Namaz kılar mıydı?” diye sordu. Adam: “Evet, kılardı” dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.) kalktı, biz de kalktık. Resûl-i Ekrem, gencin yanına giderek: “Lâ ilâhe illallâh’ de” buyurdu. Genç: “(Bunu) söyleyemiyorum” dedi.

Peygamberimiz (s.a.v.) “Niçin (söyleyemiyorsun)?” diye sorunca, birisi: “Annesine âsî idi.” dedi.

Peygamberimiz (s.a.v.) “Annesi sağ mı?” diye sordular. Oradakiler: “Evet, sağdır.” dediler.

“Çağırın (buraya kadar) gelsin.” buyurdu. Kadın gelince Peygamberimiz (s.a.v): “Bu senin oğlun mu?” diye sordu. Kadın: “Evet, oğlumdur.” dedi.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.): “Bak, şurada büyük bir ateş hazırlansa ve: ‘Oğluna şefâat edersen, (onu affedersen) bu ateşte yakmayız; fakat şefâat etmezsen, bu ateşte yakarız.’ deseler ne yapardın? Şefâat eder miydin?” diye sordu. Kadın: “O zaman onun şefâatçisi ben olurdum.” dedi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.):

“O hâlde (sana âsî olan bu oğlunu cehennem ateşinden kurtarmak için hakkını ona helâl edip) ondan râzı olduğuna, Allâhü Teâlâ’yı ve beni şâhid göster.” buyurdu. Kadın: “Allâh’ım! Seni ve Resûlünü şâhid tutuyorum. Oğlumdan râzı oldum, (hakkımı ona helâl ettim).” dedi.

Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.), hasta gence: “Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Resûlühû de.” buyurdu. Genç hemen şehâdet getirdi.

Peygamberimiz (s.a.v.): “Benim vâsıtam ile bu genci cehennem ateşinden kurtaran Allâh’a hamd olsun.” buyurdular. (Beyhakî, Delâilü’n-Nübüvve)

 

 

 

Neden Namaz Kılamıyorum?

Neden Namaz Kılamıyorum?

21 Eylül 2020 admin 0

Kulun kıyamet günü Allah (c.c) tarafından hesaba çekileceği ilk ameli namazıdır. Günde 5 vakit farz kılınan namaz ibadetini eda etmek isteyen kimseleri namaza teşvik edecek

Tesettürlü Kızlar Çirkin midir?

Tesettürlü Kızlar Çirkin midir?

18 Eylül 2020 admin 0

Tesettüre girdikten sonra kızlar kendini genellikle çirkin hisseder . Peki bunun sebebi nedir ? CEVABI ve ÇÖZÜMÜ Videoda… Birisi size şöyle derse; “Tesettür sana birçok

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*