Sigara ve İçkiyi Bırakmak İsteyenlere Evliya Duası | www.corek-otu-yagi.com

Sigara ve İçkiyi Bırakmak İsteyenlere Evliya Duası | www.corek-otu-yagi.com

 

Yaşanmış bir hikayede şöyle anlatılır:

Efendi Hazretleri telgrafçı Sırrı Efendi’nin Kale boynu mahallesindeki evinde hatim ve sohbet sonucu gece geç vakit ayrıldığında yolda sarhoş birisine rastlar.
Sarhoşun edeple bir kenara çekilip Efendi Hazretlerine hürmet göstermesi üzerine, Efendi Hazretleri;

“Haydi, Gardaşım! Allah Teâlâ ikrahını versin” demesi üzerine evine gelen Rıfat Bey, annesine ve karısına hitaben,

“Çabuk bana bir su ısıtın. Gusül abdesti yapacağım. Filan filanı da çağırın ki, onlar da şahit olsun. Ben bu içkiyi bırakacağım” dediğinde, validesi;

“Rıfat oğlum! Bu senin kaçıncı tevben” dediğinde,

“Anne bu sefer ki, tevbem başka” diyerek, gusül abdestini alır. Şahit olmalarını istedikleri şahıslar da geldiklerinde onların huzurunda bir daha içki içmeyeceğine tevbe eder.

Önceden meyhanelerde geçirdiği zamanlarını artık camilerde geçirmeye başlar.

Daha sonra hacca gider. Ondan sonra da annesi Şerife Hanım’ı ve daha sonra eşini hacca götürür. Bu suretle Efendi Hazretlerinin himmetleri sayesinde dini bütün bir müslüman olarak yaşamını devam ettirmiştir.

[Bu olay bir Allah dostunun duası ile olduğu gibi kişinin de bunu istemesi önemlidir. İsteyip dileyip adım atmamak kararlı olunmadığını gösterir. ]

Başka biri şöyle diyor :

“Ben yıllarca sigarayı bırakmayı denedim hemde defalarca, bir gün Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin türbesinde onun ile tevessül ederek dua ettim ve üç ay sonra sigarayı bıraktım daha da içmiyorum o zamandan beri. Bende yahu nasıl bıraktım çok dedim.”

(Bu olayda ise sigarayı bırakmak isteyen kişi yine bir Allah dostunun türbesine gidiyor ve Allah’a dua ederken “Yarabbi bu türbede yatan sevdiğin kulun Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin hürmetine duamı kabul et” diye dua etmiş ve kendisi de sigarayı bırakmak istediği için güzel sonuca kavuşmuştur.)

Bu iki olaydan çıkarılacak ders ise şudur: Sigarayı içmeye devam ederek bırakmak istemeyen kişiye Allah’tan başka kimse sigarayı bıraktıramaz. Bu kesindir. Ama kurtulmak isteyen, kurtulmanın gereklerine uyarak yerine getirirse ki bunun ilki tövbe istiğfar etmektir; Güzel bir gusül abdesti alır 2 rekat namaz kılar ve ellerini açar samimi bir kalp ve dil ile Allah’a dua ederse Allah bu duayı geri çevirmez.

Bu kilidi açmak için kullanacağımız tek anahtarımız SAMİMİ BİR KALP ve SAMİMİ BİR DİL ile dua etmektir.

Önemli Not: Birini sigaradan kurtarmak o kişiye büyük fayda sağlar. Sonuçta bu kişi sadece 1 kişidir ve o kurtulur. Ancak sigara içen birinin yanında hiç sigara içmeyen ama sigara dumanını mecburen solumak zorunda olan ailesinden 5-10 kişi daha vardır. Bunun yanında sigara içen biri evinin dışında da bir çok kişiye sigara dumanını solutur. İşte bir kişi sigaradan kurtulduğunda aldığınız hayır dualarının büyük kısmını bu hiç sigara içmeyen kişilerden alırsınız. Düşünün bu hiç sigara içmeyen insanların sayısı nedir? İnsanları sigaranın köleliğinden kurtarmak çok çok önemlidir. Allah sigara ve içki içenleri tez zamanda bu kölelikten kurtarsın. Başkalarının da kurtulmasına vesilen etsin. Amin.

 

 

İçki Hakkında Bazı Hadis-i Şerifler:

1. “Sarhoşluk veren her içki haramdır.” (Buhari, Eşribe 4; Müslim, Eşribe 67,68)

2. “Her sarhoşluk veren şey hamrdır (içkidir) ve sarhoşluk veren her şey haramdır.” (Buhari, Eşribe 1; Müslim, Eşribe 73)

3. “Bir şeyin çok miktarda alınması insana sarhoşluk veriyorsa, onun azı da haramdır.” (Ebû Dâvud, Sünen, c.II, s.294)

4. “Her sarhoş edici haramdır. Bir farak (küp) içildiği takdirde sarhoşluk veren bir şeyin tek avucu da haramdır.” Tirmizi’de gelen rivayette “tek yudumu da haramdır” diye gelmiştir. (Ebû Dâvud, Eşribe 5; Tirmizi, Eşribe 2,3)

5. “Şüphesiz buğdaydan da içki olur, arpadan da içki olur, kuru üzümden de içki olur, hurmadan da içki olur, baldan da içki olur. Ben her sarhoşluk verenden sizi men ediyorum.” (Buharî, Eşribe, 74/2; Ebû Dâvud, Eşribe 20/4, Hadis No: 3677)

6. “Ümmetimden bir taife olur ki alkollü içki içerler ve içkinin namını tebdil edip istedikleri bir ismi ona takarlar.” (Ebû Dâvud, Eşribe, 20/6, Hadis No: 3689)

7. “Şu muhakkak ki hamr (içki) deva değildir, bilakis marazdır (hastalık vericidir).” (Müslim, Eşribe 12)

8. “İçki kötülüklerin anasıdır.” Diğer bir rivayete göre de“İçkiden sakınınız. Çünkü içki her türlü kötülüklerin anasıdır.” [Hz. Osman (r.a.)’dan nakledilmiş.] (Dare Kutnî, Sünen, c.IV, s.247)

9. “İçkiden sakınınız. Allah’a yemin ederim ki, içki ile iman bir yerde birleşmez. Yani biri diğerini çıkarır.” [Hz. Osman (r.a.) dan nakledilmiş.] (Nesaî, Eşribe 51/44)

10. “Üç grup Cennete giremez: a. Minnet edici (başa kakıcı), b. Anne, babasına isyankâr olan, c. İçkiye müdavim olan (devam eden).” [Hz.Osman (r.a.) den nakledilmiş.] (Nesaî, Eşribe 51/46)

11. “Cenâb-ı Hak, şaraba, içene, dağıtana, satana, alana, saklamasını isteyene, yüklenip götürene, satıp parasını yiyene lânet ediyor.”
 [İbn-i Ömer (r.a.)dan naklen] (S. Ebû Dâvud, Eşribe 20/2)

12. “Sarhoşluk veren şeylerin on zümreye zararı dokunur: Bizzat sarhoşluk veren şeye, ham maddesini ezen veya sıkana, ezip sıktırana, satıcısına, satın alana, nakliyesi ile uğraşana, kendisine götürülen kimseye, bütün bu işlerden elde edilen kazancı yiyene, içene, içilmek üzere ikram edene.” (Ahmed b. Hanbel, Eşribe 30/6, Hadis No: 3380)

13. “Alkollü içkiler yasaklandığına dair vahiy geldiğinde, Resûlüllah (s.a.v.) pazara çıktı ve bunun alışverişinin de yasaklandığını bildirdi.”
 (İbn-i Mâce, Eşribe 30/7)

 

Neden Namaz Kılamıyorum?

Neden Namaz Kılamıyorum?

21 Eylül 2020 admin 0

Kulun kıyamet günü Allah (c.c) tarafından hesaba çekileceği ilk ameli namazıdır. Günde 5 vakit farz kılınan namaz ibadetini eda etmek isteyen kimseleri namaza teşvik edecek

Tesettürlü Kızlar Çirkin midir?

Tesettürlü Kızlar Çirkin midir?

18 Eylül 2020 admin 0

Tesettüre girdikten sonra kızlar kendini genellikle çirkin hisseder . Peki bunun sebebi nedir ? CEVABI ve ÇÖZÜMÜ Videoda… Birisi size şöyle derse; “Tesettür sana birçok

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*