TAM BİR MİLYON GÜNAHIN SİLİNSİN İSTER MİSİN?

Hz. Ömer radıyallâhü anh anlatıyor:

“Resûlüllah sallallahü aleyhi ve sellem buyurdular ki: “Kim çarşıya girince, “Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh, lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyî ve yümîtü ve hüve hayyün lâ yemûtü bi-yedihi’l-hayr ve hüve alâ külli şey’in kadîr” (Allah’tan başka ilah yoktur, tektir, ortağı yoktur, mülk ve hamd ona mahsustur. Hayatı o verir, ölümü de o verir. Kendisi hayattadır, ölümsüzdür. Hayırlar onun elindedir. O her şeye kâdirdir) duâsını okursa, Allah ona bir milyon sevap yazar, bir milyon da günahını affeder ve mertebesini bir milyon derece yüceltir.” (Tirmizî, Da’vât 3424)

Tîbî rahımehullah’ın açıklamasına göre çarşı-pazar gibi alış-veriş yapılan yerler, hadîs-i şeriflerde Allâh’ı zikre karşı en çok gaflet edilen mahaller olarak ifade edilmiştir. Buralar, bir başka ifade ile şeytanın saltanat mevzii ve askerlerinin toplanma yerleridir. Öyle ise buralarda zikir, şeytanla savaş ve onun askerlerini hezîmete uğratmak demektir. Rasûlüllah (s.a.v.) Efendimiz bu hadîs-i şeriflerinde, şeytana karşı bu savaşı veren kimsenin Allah indinde mazhar olacağı mükâfâtı belirtmektedir. Kişi, ecrini-sevabını düşünerek, çarşıya girmeden bu duâyı okursa, oranın kesif gafletine karşı tedbirini almış; zikrini, şuur ve idrâkini hazırlamış olur, gaflete düşmez.

Duânın nasıl okunacağı ise mutlak gelmiştir. Dileyen sesli okur, dileyen sessiz. Ve yine Tîbî merhum der ki, “Kim çarşıda Allâh’ı zikrederse, haklarında Cenâb-ı Hakk’ın, “Bunları ne ticaret ve ne de alış-veriş, Allâh’ı zikretmekten, namaz kılmaktan, zekât vermekten alıkoyar. Bunlar, gönüllerin ve gözlerin döneceği günden korkarlar” (S. Nûr, 37) buyurduğu zümreye dâhil olurlar.

* Çarşıya pazara çıktığında herkezin Allahı unuttuğu bir yerde şu duayı yapın:

Rasulullah(s.a.v) Efendimiz buyurdular ki: ”Kim çarşıya girince bu duayı okursa Allah ona bir milyon sevap yazar, bir milyon günahını da affeder ve mertebesini bir milyon derece yükseltir, onun için cennette bir köşk yapar.”

La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh,lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyi ve yümitü ve hüve hayyün la yemütü bi-yedihi’l-hayr ve hüve ala külli şey’in kadir.

Allah’tan başka ilah yoktur; O tektir, ortağı yoktur, mülk ve hamd O’na aittir. Hayatı O verir, ölümü de O verir. Kendisi hayattadır, ölümsüzdür. Hayırlar O’nun elindedir. O her şeye kadirdir.

* Yâ eyyuhâllezîne âmenûzkurûllâhe zikran kesîrâ(kesîran). Ey iman edenler! Allah’ı çokça zikredin. (AHZAB Suresi 41. ayet)

Neden Namaz Kılamıyorum?

Neden Namaz Kılamıyorum?

21 Eylül 2020 admin 0

Kulun kıyamet günü Allah (c.c) tarafından hesaba çekileceği ilk ameli namazıdır. Günde 5 vakit farz kılınan namaz ibadetini eda etmek isteyen kimseleri namaza teşvik edecek

Tesettürlü Kızlar Çirkin midir?

Tesettürlü Kızlar Çirkin midir?

18 Eylül 2020 admin 0

Tesettüre girdikten sonra kızlar kendini genellikle çirkin hisseder . Peki bunun sebebi nedir ? CEVABI ve ÇÖZÜMÜ Videoda… Birisi size şöyle derse; “Tesettür sana birçok

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*