Ashâb-ı Kehf’in Köpeği Cennete Nasıl Girecek ? | www.corek-otu-yagi.com

Ehl-i sünnet itikâdına göre hayvanlar cennete giremez. Bunda da nice hikmetler vardır. Fakat bazı hayvanların diğer hayvanlar gibi yok olmayacağı ve cennete gireceği bildirilmişdir. Cennete girecek bu hayvanlardan biri de Ashâb-ı Kehf’in köpeğidir. Bunda da büyük bir ibret ve hikmet vardır. Kimsenin kıymet vermediği bir hayvan olduğu halde, o köpeğin cennete girecek olmasının sebeb-i hikmeti, Allah dostlarının yanında bulunması ve onlara sâdık bir hizmetçi olmasındandır. Allah dostlarına sıdk ile hizmet eden bir köpek cennetlik oluyorsa, Allah dostlarına gönülden bağlanarak, kıtmîr gibi onlara sıdk ile hizmet eden insan, cennetlik olmaz mı?

İlâhiyât Fakültesinden meşhûr bir Hocaefendinin de hazır olduğu bir sohbet meclisinde Ashâb-ı Kehf’den bahsedilirken, Muzaffer Efendi Hazretleri, o Hocaefendi’ye hitâben “size bir sır vereyim mi?” buyurduktan sonra yukarıdaki âyet-i kerîmeyi zikrederek, bu âyetin Bel`am ibn Bâûrâ nâmındaki, Benî İsrâil velîlerinden biri hakkında olduğunu, Bel`am’ın müridleri ile havada uçacak kadar kerâmet sâhibi iken Hazret-i Mûsâ’ya âsî olduğu için tard edildiğini beyân ettikten sonra şu sırrı lutfettiler :

“Kıtmîr, Ashab-ı Kehf’e yani evliyâullaha köpek olduğu için cennete girecek. Fakat cennete köpek sûretinde girmeyecek. Allah, bu âyet-i kerîmede bahsedilen Bel`am’ı köpek sıfatına sokarak cehenneme atacak, Kıtmîr’i de onun sûretine sokarak cennete koyacak”
İsmi bizde mahfûz olan Hocaefendinin ihtisası tefsir dalında olduğu halde, daha önce hiç duymadığı bu hakîkat karşısında hayretler içinde kalmışdı.

Okudum hem Keşşâf hem Taberî
Şeyhden aldım doğru haberi

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*